| RebbiRebi a întrebat:

Bună TPU,
Am o acnee papulo-pustuloasă(doar in zona obrajilor).
Am fost la un medic dermatolog, s-a uitat puțin la fața mea și mi-a prescris Flagyl( mi-a spus că am Demodex- un fel de bacterie pe sub piele am citit eu pe internet).
Am luat pastilele cum mi-a prescris el și de ceva timp au început sa îmi apară mai multe coșuri in zona obrajilor, ba chiar mi s-a extins. Acum am observat ca îmi apar și coșulețe mici pe frunte.
Și de ceva zile mi-a prescris și Doxiciclină.
Eu nu știu ce sa mai fac cu acneea asta și când am văzut ca dau să îmi apăra pana și pe frunte am zis ca înnebunesc.
Îmi poate da cineva vreun sfat sau vreo părere?
Vreau sa Menționez ca eu am și un stil de viață sănătos.
Ma mai dau câteodată și cu Aloe Vera pe fața(gel) și văd ca îmi face mai mult bine feței, mi se mai duce din roșeața, iar coșurile mi le usucă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te duci inapoi la acel medic si îi arati, nu putem noi de acasa sa te vindecam daca nici doctorii nu pot.

| Invictusman a răspuns:

Ai demodecidoza.
Este o boala provocata de un parazit din genul demodex foliculorrum
Din cele peste o sută de specii, doar două sunt patogene la om: Demodex folliculorum, care afectează foliculii piloși și Demodex bravi, care se găsește predominant în glandele sebacee. Demodex este un parazit de obicei inofensiv, dar la anumite persoane poate produce o inflamație locală - demodecidoza. Parazitul are dimensiuni foarte mici, fiind invizibil cu ochiul liber.
Zonele des afectate sunt pleoapele fruntea, piramida nazală
nazală, pomeții, bărbia, urechea externă și mai rar scalpul și partea superioară a trunchiului. Demodexul are abilitatea de a se deplasa la nivelul feței, cu o activitate accentuată în timpul nopții. În timpul deplasării parazitului, persoana afectată poate resimți adesea o senzație de mâncărime locală.
Sursa de infecție poate fi atât o persoană contaminată, cât și animalul domestic infectat.
nu se folosesc geluri de curățare pe bază de uleiuri;
este contraindicată utilizarea machiajului timp de minimum 7 zile;
nu se utilizează produse cosmetice, machiaje netestate dermatologic;
nu se folosesc creme foarte hidratante;
este contraindicată expunerea la soare fără factor de protecție solară;
este interzis solarul si sauna;
sunt interzise băile fierbinți.

Poți încerca și aceste tratamente :
Fluconazole Tena 150 mg ( 1 capsulă pe săptămână se ia în aceeași zi)
Metronidazol Arena 250 mg
Crema benzoat de benzil
Și o crema anti iritare în caz ca te vei irita de la crema bonzoat de benzil ( parca crema locoid e cea recomandata)
Și neapărat crema cu spf50 potrivita tipului tău de ten.

Ai grija sa nu îți atingi fata cu mana murdara, sa schimbi des așternuturile și sa eviți mâncarea condimentata.

Nu lua "după ureche" aceste tratamente, întreabă medicul mai întâi.