| marrietta a întrebat:

am o intrebare cam stupida dar folositoare pentru mine. Am 12 ani si cam de vreo 7-8 luni am secretie vaginala. Deseori ma doare burta in partea de jos. Am par pubian si axilar, sanii sunt putin dezvoltati. As vrea sa stiu daca asta e normal pentru virsta mea, aproximativ peste cit timp mi se va incepe menstruatia si cum sa ma protejez de acea secretie vaginala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lariiiiiiii a răspuns:

Hei, paii depinde, nimeni nu stie in cat timp ti se va incepe menstruatia laughing, doar corpul tau poate stii asta.
Eu am 12 ani si am in jur de 6-7 luni acea secretie, am mers la doctor si a spus ca am sindrom premenstrual deci vara aceasta o sa am menstruatie sau chiar mai repede thinking, ca sa te simti fresh foloseste Discreetwinking un absorbant zilnic ce te apara de mirosurile neplacute, mancarimi, si absoarbe secretiile.
Du-te la doctorul de familia sa-ti faca un ecograf, ca poate e posibil sa ai o infectie sau o sa-ti vina menstruatia.
Si e LOGIC ca e normal, sunt fete in varsta de 9-10 sau chiar 6 ce au menstruatie thinking
Si da poate incurand o sa ai menstruatia.
Pa, pa.

| oOoAndreeaOoO a răspuns:

Nu ma prea pricep lalucrurile astea, dar ai putea sa vorbesti cu parintii tai(mama) sau ai putea contacta un doctor! happy Totusi te apropii de varsta la care ar trebui sa-ti inceapa menstruatia..nu cred ca e ceva prea grav happy