| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare stupida dar folositoare pentru mine.si va rog sa nu ma luati peste picior.Am 12 ani sunt fata, am par pubian foarte putin axilar, 1 57-58 35kg, dar am sanii mici.De la 11 ani imi curge secretia vaginala, zilnic, uneori mai mult uneori putin, de multe ori este foarte abundenta, prima oara este alba fara miros, moale iar apoi se intareste si se face galbena. O data am gasit o pata micuta maronie nu foarte mare dar nici foarte mica, si ce este aceea? menstruatie sau altceva? As vrea sa stiu daca pentru secretie este nevoie sa port protej-slipuri si daca este nevoie sa port cate un tampon cand plec pe la petreceri zi de nasteri etc.multumesc celor care mi vor raspunde, si promit ca voi da vot la orice raspuns folositor iar cel care l consider ce l mai bun va primi funda.mersi.

Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Acea pata poate fi un semn ca iti va veni menstruatie, deci cum dupa an de la primele scurgeri vaginale apare ciclul, ar trebui sa te astepti sa iti vina happy
daca te deranjeaza da, ai putea sa porti protej-slipuri
si cand pleci undeva ar fi bine sa ai un absorbant la tine happy

2 răspunsuri:
| tauretee a răspuns:

Eee pff la 12 ani vrei sani maristraight face asteapta si tu pana te dezvolti mai mult pe la 15 20 o sa fi multumita dar sunt unele fete de 13 ani care zici ca au 18 19 ani alea femeiwinking si faza cu secretia aia... mergi la un dorctor stiu ca e jenant dar pff n-ai ce face el terbuie sa te inteleaga

| xanna21 a răspuns:

Da, este nevoie, pentru igiena ta intima sa porti si protej-slip. Si nu e nevoie inca pentru tampoane! lichidul acela, chiar si mie imi curgea chiar inainte cu un an de a imi veni menstruatia. Stai linistita. totul e ok:*
iar lichidul maroniu poate sa fie tot un fel de secretie. dar cand devine galbena nu e prea bine. iti recomand sa mergi cu mama ta la un medic si sa va consultati. Poate e doar o mica infectie urinara. Cu parul e in regula:*! Sper ca te'am ajutat>big grin