| fgsdfgdfgdsfgfd a întrebat:

sad am o intrebare care tot ma macina.De cateva zile cand sau pe scaun incepe sa ma doara spatele jos, mi se pare ca la osul la care se termina coloana langa fund. Dureria mi se amelioreaza cand ma ridic si ma plimb putin.Precizez am 13 ani si nu stau foarte mult la calculator sa ma doara spatele.Mama zicea ca e de la rinichi dar pe mine nu ma doare in partea aceea. Simt ca ma doare osul! Please help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie, o pernă electrică pusă în zona cu durere.
Pa, pa.

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil te doare pentru ca stai foarte mult pe scaun, mai mult decat obisnuiai sau stai intr-o pozitie incorecta.
Rinichii nu sunt acolo, deci nu au cum sa te doara, deci cel mai probabil este sa te doara osul sau un muschi fortat.

| Florenta16 a răspuns:

Daca ai cazut pe scari, patinoar si nu numai, din cauza aceasta te doare. Daca nu ai cazut, si nu te-ai fortat cu nimic, ia in considerare ca ai 13 ani si corpul tau se tot schimba de acum. Pune-o pe mama ta sa te frectioneze cu "Puterea Ursului", este o crema care reduce durerea si incalzeste zona, si stai infasurata in zona aceea cat mai mult. Bafta!

| giony54 a răspuns:

De la coloana sacrala este durerea, poate ai cazut in fund candva sau de la pozitia gresita pe suprafete dure si mai poate sa fie o raceala de la stat pe suprafete reci.Nu este de la rinichi.Se trateaza cu bai de sezut fierbinti daca este raceala.

| Muffinss a răspuns:

Și pe mine mă durea pe la 13 ani spatele mai tot timpul deoarece urma sa am menstruație prima oară, apoi s-a mai ameliorat. P.S, poate fi de la rinichi iar durerea să se transmită, nu e neapărat să fie în același loc.