| cxcdrex a întrebat:

Bună, TPU! Am o întrebare. De câteva zile am o senzație de gât „întărit" (poate că sună ridicol, dar exact așa se simte). Chestia este că nu prea pot înghiți mâncare solidă, simt disconfort când îmi mișc gâtul sau când vorbesc. Nu mă doare gâtul, nici nu m-am zgâriat cu vreun aliment sau ceva de genul. Pur și simplu, simt că e ușor umflat (pentru a înțelege, in zona esofagului, mai sus, exact unde este gușa) și simt că e tare. Fac antrenament la sală și iau tratament pentru alte probleme de sănătate. Ar putea să fie din cauza exercițiilor bruște? Sau din cauza medicamentului asta 15? Poate să aibă o astfel de reacție adversă? Să întrerup tratamentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Animeforlifee9921 a răspuns:

Poate ai ganglionii umflati. Du-te la un medic specialist

| cxcdrex explică:

Mi s-a corectat numele medicamentului. se numeste ASTHA 15, nu „asta 15" happy