| Diana99624 a întrebat:

Buna, TPU! Am o intrebare despre virilizare la femei. Eu sufar foarte probabil de sindromul ovarelor polichistice (suspiciune data de medic deoarece parul imi cade si este fragil si prezint pilozitate excesiva care s-a accentuat in ultima vreme) si am inceput sa observ schimbari majore la corpul meu. Eu sunt o fata cu forme, care, de la un timp, isi pierde feminitatea. Am soldurile mult mai mici, sanii la fel, iar mainile par a fi mai mari. Am pus asta pe seama unei scaderi in greutate, insa nu am slabit decat 2 kg maxim, iar mainile sunt mai groase, pe abdomen am depus mai mult tesut adipos decat de obicei. Sunt speriata deoarece stiu ca accest sindrom poate produce masculinizare, dar este posibil sa ma transform atat de mult? Cer seriozitate, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dana2103 a răspuns:

De obicei este din cauza redistribuirii geasimii generate de hormonii masculini. Se stie ca ovarele polichistice genereaza mai multi hormoni de baiat. Asta inseamna ca vei pune grasime pe brate, pe picioare iar soldurile se micsoreaza si sanii fiindca au marime de la grasime care se pierde dar nu ti face griji, se corecteaza cu tratament hormonal si anti colesterol. E bine sa tii un regim alimentar sanatos. Colesterolul este prevursorul testosteronului, hormonului masculin

| Diana99624 explică (pentru Dana2103):

Multumesc mult! Dar ar putea determina modificari osoase? De exemplu: ingustarea bazinului, largirea cutiei toracice?

| Dana2103 a răspuns (pentru Diana99624):

Ingustarea bazinului nu chiar, marirea cutiei toracice da. Bazinul va parea mai mic daca se mareste toracele.

4 răspunsuri:
| Dana2103 a răspuns:

Buna,ai fost la medic?

| Diana99624 explică (pentru Dana2103):

Buna. Am fost, insa nu m-a ajutat prea mult. Medicul mi-a dat doar analize pentru tiroida, care au iesit in regula. Iar de ovare, mi-a spus ca sunt cel mai.probabil polichistice, dar nu a dat prea multa importanta. Cu alte cuvinte, a fost total dezinteresata. Insa, planuiesc sa merg lanun alt medic