| Angel2132142 a întrebat:

Bună TPU, am o întrebare foarte urgenta, săptămâna trecută de luni până miercuri am sărit coarda, undeva la 10-20 de minute pe zi,însă joi am sărit și într-adevăr am sărit pe un picior din când în când,acum piciorul meu stâng nu mai tine aceeași greutate,am dificultate la mers și durerea apare daca stau și nu fac miscare și simt că se rupe daca îl îndoi, m-am dat cu creme pentru așa ceva și am luat in fiecare dimineață antiinflamatoare însă durerea este aceeași, diminețile sunt o traumă când abia pot să mă mișc, am doar 15 ani și sunt speriat, durerea se afla imediat sub genunchi maxim 2 cm după genunchi la începutul tibiei, nu am mai pățit așa ceva niciodată, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Mergi la dr pentru o radiografie sau RMN. Probabil e doar o leziune musculară, sau de ligament, dar trebuie sa vezi un dr. Daca se rupea sau fractura ceva simțeai atunci pe loc, durerea e foarte mare când se produce ruptura. Repaos câteva zile. Dacă poți, până ajungi la dr imobilizează genunchiul ăla.

1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

Of, of, ingerasul meuwinking! Mergi la medic sa nu fie o ruptura de menisc! Trebuie o radiografie si un ortoped bun! Pana atunci gheata si repaus daca doare! Numai bine!