| Oana1209 a întrebat:

Buna TPU.Am o intrebare.In data de 14 martie, seara, cand m-am asezat in pat, am simtit rotula de la genunchiul stang cum fuge in partea stanga si revine la loc.Ma durea genunchiul, desi puteam calca pe el si il puteam indoi. S-a umflat, dar il puteam misca, doar ca simteam o retinere in jurul rotulei. Miercuri, anume 16 martie, am mers la spital, trimisa de medicul de familie, la un chirurg pediatru.Acesta m-a examinat(mi-a indoit piciorul de 2-3 ori si l-a comparat cu celalalt genunchi ) dupa care a hotarat ca e nevoie sa il tin 3 saptamana in ghips, diagnosticul fiind luxatie de rotula revenita spontan.Astazi ar fi 2 saptamana de cand il am in ghips, si as vrea maine sa mi-l dau jos.Intrebarea mea este: este intr-adevar luxatie de rotula? avand in vedere ca pot calca linistita pe el, piciorul mi-e dezumflat(simt ghipsul putin larg, deoarece cand mi l-a pus era umflat), pot urca scari, cobori fara nicio greutate.Are ceva daca nu il tin 3 saptamani? Astept un raspuns, si multumesc anticipat.Mentionez ca am 16 ani si ca totul s-a intamplat dupa ora de sport in care m-am fortat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Minalore a răspuns:

Deci.eu zic sa asculti doctorul, caci el stie ce zice, e profesionist si chiar daca nu mai simti ca ai ceva, pentru a nu se intampla din nou(sa nu se mai intample dupa cateva zile) se mai tine ghipsul si apoi ti-as recomanda cam o luna sa nu mai fortezi genunchiul acel(sa nu il fortezi tare)

5 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci tot la acel medic si sa-l intrebi pe el.

| Z?y a răspuns:

Pai eu zic sa faci ce ti-a spus doctorul chiar daca tu crezi ca s-a vindecatwinking

| monibarbi10 a răspuns:

Pai eu cred ca ar mai trebui sa il mai ti macar 2-3 zile sa nu cumva sa se ajunga la ceva si mai rau.

| Shcokymzq a răspuns:

Trebuie sa il tii cat zice doctorul nu cat vrei tu

| Lalalalalalalalalala a răspuns:

Pai din cate am inteles, din ce ai spus u happy este luxatie de rotula sad dar nu trebuie sa te mai fortezi, sa urci/cobori scarile si ce altceva mai faci. iti poate face mult rau! si ce conteaza 1 saptamana thinking eu te-as sfatui sa il mai tii. Fundabatting eyelashes?