| KalanyosKinga a întrebat:

In urma cu 1 luna am evitat o căzătură cu bicicleta și am sărit pe piciorul stâng, am simțit că rotula mi s-a dus într-o parte, ziua următoare mi s-a umflat genunchiul, nu am putut călca pe ea și nici să mi-l îndoi nu puteam, la medic nu am fost am crezut că o să îmi treacă dar nu a fost asa. Am decis sa mă duc la medic de familie care m-a trimis la radiografie mi s-a spus că nu e fracturată. Acum nu doare atât de tare dar cand îmi încordez genunchiul atunci mă doare rău și nici mișcări bruște nu pot face și îmi simt genunchiul instabil.Ce ar putea fi? Si va rog un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Posibil o contuzie serioasa. Trece, dar ia timp.
Nu solicita prea mult genuchiul. Miscarile sa fie cît mai lejere

| Violleta2022 a răspuns:

Ia o pauza de indoit si alergat cu genunchiul macar 2-3 saptamani, pana se refac ligamnetele.
cand te doare ceva NU faci miscari bruste si nu fortezi acel membru!
Tu chiar nu intelegi acest lucru?
Corpul iti spune cand faci ceva rau, ca atunci iti da durere ca sa incetezi sa-l mai folosesti sau sa faci ceva ce te doare. Genunchiul ala are nevoie de rapaus de lunga durata, ca sa se refaca.

| KalanyosKinga explică (pentru Violleta2022):

Voi incerca sa nu forțez pe cât se poate