| bogdannn9696 a întrebat:

am foarte mare nevoie de sfaturile voastre.

Deci problema mea este in felul urmator: am intretjnut relatii sexuale cu prietena mea in data de 11 luna aceasta si astazi mi-a spus ca are ceva sangerari, ideea este ca contactul a fost protejat si plus de asta am scos-o cu 2-3 secunde inainte de a ma termina dupa care am verificat si prezervativul de doua ori pentru posibilele spargeri si acesta nu era sart. Sunt destul de speriat cand mi-a spus de acele sangerari mai ales ca prezervativul nu a fost spart. Va rog mult sa imi dati ceva sfaturi despre ce as putea face in situatia asta

Menstruatia trebuie sa ii vina prin data de 27-30

Aceasta a fost intrebarea mea acum ceva timp si acum as vrea sa revin cu alta intrebare tot legata de subiect.
A mers la medicul de familie la 2 zile dupa sangerare si i-a dat ceva tratament (pastile) pentru o infectie. Azi i-a venit ciclul sau cel putin asa crede (ma explic imediat) dar eu tot sunt nelinistit pentru ca dupa cum am spus inainte doar crede pentru ca ii vine "in reprize" adica a spus ca curge putin apoi se opreste si tot asa si "parca vrea sa vina dar nu se porneste calumea" "poate e si influentat de la medicamentul acela pentru infectie" - spusele ei. Ca si zi este ok avand in vedere ca are un ciclu regulat si luma trecuta i-a venit in data de 1. Acum intrebarea mea este daca cumva poate sa fie ceva problema? Daca este vreo probabilitate cat mai mica ca ea sa fie insarcinata si daca cineva poate sa imi spuna ce se intampla mai exact. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa te linistesti complet fiindca totul se petrece asa cum este normal, mai ales ca menstruatia a inceput la data prevazuta. Scurgerea menstrei poate prezenta diferente semnificative fata de sangerarile anterioare dar acest lucru nu trebuie sa fie un motiv de ingrijorare. Ceea ce trebui sa stii pe viitor este faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU deoarece se elimina vechiul ENDOMETRU pentru a se face loc unui endometru nou. Deoarece menstra reprezinta resturile de endometru ce se elimina prin menstruatie, acest fapt reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Existenta unei sarcini este IMPOSIBILA in astfel de situatii. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Ady93 a răspuns:

Avand in vedere ca s-a raspuns la intrebare am sa sfatuiesc altceva: fii sigur in timpul actului ca ai lubrifiere buna. Fara lubrifiere buna se pot forma mici rupturi in vagin care inseamna expunere la bacterii, probabil motivul pentru care a sangerat (prima data) si pentru care ia pastile. Intreab-o ce i-a zis la doctor ca sa stii si sa evitati astfel de evenimente in viitor.

| Emilian65 a răspuns:

Stai linistit ca nu este gravida. Intarzierea este din cauza unfetiei pe care a avut-o.

| Klandestin a răspuns:

Odata ce i-a venit menstruatia, nu mai e nici o sansa sa fie gravida.