| cosminandrei a întrebat:

am o intrebare m-ai ciudata, cu ce ma afecteaza coca cola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| annabountii99 a răspuns:

Pai in primul rand coca cola actioneaza asupra corpului ca un fel de drog big grin adica in sensul acesta: daca bei multa cola zici tu ca nu esti dependent dar nu e prea usor sa te lasi..nu? in plus am auzit ca coca cola contine o cantitae mica de aclool, si dupa cum bine sti contine si cofeina.am mai auzit ceva FOARTE SOCANT! si am verificat pe net..si cred ca asa e: coca cola si pepsi contin CELULE DE LA COPII AVORTATI :O:O:O, si in repetate randuri a fost data in judecata pentru aceasta, dar ei au zis "sunt afaceri normale" foarte scandaloss!@din punctul meu de vedere..iti mai vine sa bei acum?

| utilizator23 a răspuns (pentru annabountii99):

Copila esti prea proasta pentru lumea asta ma jur cum dracu mea sa contina ce ai zis tu

13 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Sa nu bei seara contine cofeina ca si cafeaua si nu dormi noaptea binehappy si ragai ca are acid carbonic tongue

| RagingZeus a răspuns:

Coca-cola este o bautura care da energie, poate amana somnul, acidul provoaca eructatii (ragait).

Oricum, vezi ca se scrie mai, nu m-ai.

a) mai vreau sa spun ceva.
b) m-ai luat de la scoala.

| cosminandrei explică (pentru RagingZeus):

Stiam cum se scrie...ma grabeam si de asta am gresit!

| RagingZeus a răspuns (pentru cosminandrei):

Kkwinking

In general.

- ingrasa.
- este un fel de drog, daca te apuci de el devine un obicei si o nevoie.
- provoaca agitatie, stres.
- provoaca insomnii (cel putin mie da).
- provoaca eructatii (ragait).

Oricum, coca-cola a ajuns sa fie cea mai cunoscuta bautura racoritoare din lume.

| ianaa a răspuns:

Depinde de perosana pe mine nu ma afecteaza cu nimic, dar exista si persoane pe care le afecteaza. Stiu pentru ca am o prietena care atunci cand bea cola sau pepsi devine mult mult mai agitata

| annabountii99 a răspuns (pentru ianaa):

Asta inseamna ca are intoleranta la zahar laughing

| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Eu de obicei cand beau 1 pahar sau 2 nu pot dormi noaptea.Dar daca beau mult mai mult atunci ma inteapa inima.Da stiu e cam ciudatlaughing

| JohnSimon1983 a răspuns:

Salut.

De la Coca-Cola devii agitat si mai ales iti mananca tot calciul din corp. Asta inseamna ca iti afecteaza oasele si alte organe. Iti afecteaza capacitatea de concentrare si mai ales calciul din dinti. Le reduce durata de sanatate. De ce crezi ca atunci cand bei cola mult ti se strepezesc dintii adica ii simti ciudat? Fiindca iti mananca calciul din ei sau o parte din calciu pe loc. Eu nu mai beau cola de peste 4 ani si ma simt foarte ok. Am vazut pe net ce poate sa faca acest produs: a fost testat cola si un produs d e curatat spoilerele de la autoturisme. Surpriza, cola curata mai bine spoilerele decat acel produs. laughing) M-a lasat masca, poster, mut. Asa ca nu are rost sa-ti mananci sanatatea. Plus ca, cola mai are si Caramel 150d, cel mai nasty si cangerigen E-u alaturi de benzoat de sodiu si sorbat de potasiu. O sa-ti dau si adresa de pe net ca nu o mai stiu din cap ca sa vezi cu ochii tai.

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Imens de mult zahar.

Intr-o sticla de doi litri e o punga de zahar.

Zaharul in exces poate sa duca la probleme de circulatie si diabet.

In plus fiind o bautura acida iti poate provoca mai devreme sau mai tarziu (mai ales daca manaci porcarii) la gastrite sau chiar ulcere.

Un pahar de Cola din cand in cand e tolerabil de organism, dar nu sa bei zilnic.

Incearca sa te rezumi la a bea Cola, doar atunci cand iesi in oras cu prietenii si nu ai chef de o bere, nu iti face un obicei zilnic din a bea mizeria.

Daca iti place sucul, mai bine cumparati fructe, stoarcele si fa ceva natural. Zaharul ala din fructe e mai sanatos si oricum e cantitati mai mici.

| naturistul a răspuns:

Iti raspund cu o intrebare! la ce foloseste?

| Ellaaa1993 a răspuns:

Cu cee?! e cel mai toxic suc.Mai bine bea o cafea!
http://www.napocanews.ro/......mania.html
Cateva opinii! :) Lasa.te de cola ..nici eu nu pot zice ca nu beau de loc.dar nu des :)!

| alou a răspuns:

Are cogfeina si nu poti dormi