| anonim_4396 a întrebat:

ce bautura credeti ca afecteaza mai mult sanatatea, coca cola sau berea? dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Salut, vad ca unii cosidera berea ok, dar nu mai ok decat coca-cola. berea desi teoretic este naturala, ea nu se mai produce demult timp in reteta originala, iar fementatia are loc cu ajutorul chimicalelor. pentru ca are si alcool cu atat mai mult afecteaza intregul organism, evident bautorii de bere au si burta mare, deci afecteaza intestinele, indirect coloana, aceasta e facuta sa mentina o greutate, dar burta plina cu bere creaza in timp probleme.
cocacola este un drog, desi multi nu recunosc, testele pe soareci confirma acest lucru, dovedesc ca are efecte mai mari decat cocaina. de ce bautorii de cola nu se mai pot abtine? iar corpul le cere cola? daca nu era in drog, ar fi renuntat. sa va mai spun ca 100gt carne este dizolvat in aproximativ 10zile? sau ca bautura minune curata si rugina? ia gamdestete ce curatenie face in corpul tau. zaharul in exces si cofeina nu doar sunt nocive pentru corp, dar in stare libera ele mu pot exista, de aceea scot din organism mineralele pentru a putea exista in forma lor initiala. de ce multi sunt slabi, sau le cad dintii, sau mai tarziu au probleme cu oasele?
cola este special facuta cu multe chimicale ca sa ne incante toate simturile : miros, gust, vizual, tactil, astfel leagutura in capul consumatorului este extrem de ferma, si considera bautura ca fiind foarte buna. inca un lucru este extrem de ieftina, eu personal nu cred ca ei scot bani din bautura, ci iau bani de la fabricile de medicamente care au de castigat pe urma bolilor pe care le provoaca.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci o experienta:
Ia doua pahare /borcane.
Toarna intr-unul pana la 3 sferturi bere, respectiv cola.
Toarna cate o zecime de lapte (de vaca) in fiecare.
Amesteca-le cu o lingura si lasa-le nemiscate, pe masa.
Dupa un jumat de ora uite-te atent la continutul paharelor /borcanelor.

| RAY a răspuns:

Mult mai naturala e berea si mult mai sanatoasa dar si vinul rosu, coca cola e o otrava care otraveste organismul uman si duce la diabet gradul 2

| doctorandus a răspuns:

Coca Cola nu e un drog, acasa la cei care ti-au zis asa ceva s-a rasturnat caru' cu prosti. Zaharul nu e bun in cantitati mari, asa ca bea Cola Light sau Cola Zero.

| Donsavas a răspuns:

Coca cola e periculoasa pana si in doze mici. Contine cafeina,substanta ce inhiba sistemul nervos si te energizeaza pe tine,dar,in timp,se va simti oboseala si dependenta pe care o provoaca mai degraba drogul. Ca sa nu mai fac referire si de numeroasele chimicale care dau culoare,gust si o pastreaza in stare buna. Berea,consumata in cantitati moderate-mici, o data sau de doua ori pe saptamana, daca e de calitate, nu poate sa-ti fac vreun rau, asta daca nu ti-a considerat-o medicul ca fiind contraindicata pentru tine avand in vedere tratamentul medicamentos pe care il urmezi. Sanatate!

| Clorox a răspuns:

Berea este mai sanatoasa in cantitati regulate, coca cola este un fel de otrava :))
Uita-te la asta https://www.youtube.com/watch?v=LZp29Qeu8_U
Ce crezi ca este mai sanatos? :))

| niculai123456789110 a răspuns (pentru Clorox):

Pfff chiar ai bagat spaima in mine, o sa ma las cat de curand, mai ales ca beau si cafea, fumez, consum alcol, si coca cola 1 l pe zi daca nu mai binesad.

| Clorox a răspuns (pentru niculai123456789110):

Nu a zis nimeni sa te lasi de fumat sau de alcool, doar lasa cola!

| GoldenZenith a răspuns:

Cred ca nici una dintre ele nu e o alegere prea buna.

Berea, intr-adevar, are efecte benefice pentru piele, are efecte diuretice foarte bune, dar are alcool, si alcoolul distruge ireversibil celulele nervoase, plus de asta te baloneaza foarte mult si duce la cresterea tesutului adipos, mai ales in zona abdomenului si a organelor (grasimea, bat-o vina!).

Cola, in schimb, e moarte crunta. Incet si sistematic te distruge cu totul.

Ficatul e facut pilaf, creste tensiunea arteriala, ofera o excitabilitate crescuta a neuronilor (o sticla de 0, 5 l de Cola este echivalenta a 6 cafele tari) etc.

Daca ar fi sa alegi dintre doua rele, alege raul mai mic. Dar sfatul meu sincer este sa renunti la ambele, daca le consumi.

| AlexCristi97 a răspuns:

Berea in cantitati moderate e ok, e naturala, curata sistemul.
Cocacola e mai daunatoare, are tone de zahar si chimicale.

| Cosmin370 a răspuns:

Coca Cola deoarece are mult zahar si cofeina
Berea e buna in cantitati moderate