| Catalin_Lacatus_1999 a întrebat:

Buna TPU Am o intrebare ma doare de o lună jumate capul si am greață am fost la urgență si mi-au facut niste analize de sânge și un ct(computer tomograf)si nu mi-au iesit nimic care ar putea si cauza.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de cap, greata si starile de voma, pot apare si in crizele de colecist (daca ai pietre sau mal) sau chiar pietere la rinichi.
Fa-ti un ecograf la ficat si colecist si unul la rinichi.

| Catalin_Lacatus_1999 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catalin_Lacatus_1999):

Te sfatuiesc sa nu mai accepti CT-ul deoarece este expunere directa la raze x, care pot sa-ti imbolaneasca corpul prin iradiere.
S-a dovedit ca, expunerile repetate la CT scann, duc la cancer!

Prefera Ulatrasound-ul (ecograful) sau RMN-ul (rezonanta mangnetico nucleara), care sunt non invazive si nu iti iradiaza corpul.