| almaz a întrebat:

Am o întrebare pentru cei ce pricep în alimentație și sport, am o dietă bazată pe un dificit caloric de circa 20%, în dieta mea mai mult se pune acceptul pe proteine și grăsimi, carbohidrații fiind doar un mecanisc prin care îmi ating caloriile necesare pentru ziua respectivă. Am o problemă cu digestia, de 2 ori am suferit deja constipații, am fost pe la medici, etc...nu mă dezbat de la temă, cu toții știm că fibrele ajută la digestie, eu pur și simplu nu prea pot să adaug multe fibre în dietă, pentru simplu motiv că fibrele = carbohidrați mulți, astfel depășesc nr. de calorii pe care mi l-aș dori să-l consum. M-am gândit să-mi cumpăr ceva suplimente de fibre, este oare o idee bună? Cine mai are așa gen de problemă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Am avut fix aceeasi problema acum cativa ani cand am tinut aceeasi dieta/una foarte asemanatoare. Introdu la fiecare masa un bol mare cu salata de legume si n-o sa mai ai problema asta

| almaz explică (pentru anamariarot):

Bol mare de salata = 150-200kcal (ceea ce pentru mine inseamna mult prea mult...) as vrea sa introduc fibrele curate, din suplimente, prafuri, sau alte prostii de acest fel, si vreau sa aflu daca o sa am rezultate sau nu...

| anamariarot a răspuns (pentru almaz):

Nici aia de la mc donald's care mai are si alte prostii prin ea nu are atatea. Ajungi la numarul asta doar daca pui mult ulei