| sftb a întrebat:

am o intrebare poti avea atacuri de panica, nu neaparat de la anxietate ci de la o problema medicala sa zicem de care nu stii? Caci eu am avut masina si a trebuit sa o vand si de suparare am baut vreo 2-3 luni continuu deci fara pauza si fumam 2 pachete pe zi de tigari, oare sa fie din cauza asta? Dau funda, multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E mai grav ca ai fumat alea doua pachete de tigari, stresul, deprsia provoaca asemenea stari, asta daca nu ai probleme cu plamani, cardiace, astm, alergi, du-te la doctor si fa analizele de sange

| johnnny123 a răspuns:

Oare de câte ori o să mai pui întrebarea asta? Și ce răspuns vrei să primești?

Ce să spun, a trebuit să-ți vinzi mașina și ai intrat în depresie. Alți oameni își pierd copiii și reușesc să-și revină, tu ți-ai pierdut cazanul ruginit și ești complet devastat.

Du-te la doctor dacă ești atât de deprimat dintr-un motiv atât de banal. Noi ce vrei să facem? Să strângem bani să-ți luăm altă mașină?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă mergi la un medic și îi spui că ai anxietate, primul lucru pe care o să ți-l recomande este să renunți la alcool, cafea și stil de viață nesănătos și dezordonat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, atacurile de panica pot avea mai multe cauze de la tiroida (hipotiroidism) pana la agorafobie, depresie, stres posttraumatic, astm bronsic și alte afecțiuni pulmonare și respiratorii. Renunță la nicotina la fumat fiindcă și fumatul duce la atacuri de panica fumatul cafeina alchoolul drogurile energizantele etc. Include în rutina ta zilnica exerciții fizice fiindcă îți va reduce din stres și vei avea o stare mentala mai buna. Cel mai probabil aceste atacuri de panica sunt declanșate din cauza stresului posttraumatic. Multa sănătate.