| sftb a întrebat:

in 2018 am avut prima mea masina mult dorita. Au inceput plimbarilea alea, in noiembrie a trebuit sa o vand din cauza unor probleme si am ramas fara si de atunci am inceput sa am un fel de depresie, anxietate. A fost un soc pentru mine, am atacuri de panica cand ma uit prin conversatii cu prietenii si vad poze imi vine sa plang. Ce as putea face sa scap de asta?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Iesi afara din casa, plimba-te prin aer liber, ia-ti bicicleta si alearga, fa sport, orice faci in aer liber este ajutaor pentru crizele de depresie si anxietate.
Extrem de important: nu mai priva corpul de somnul de noapte, ca de aceea ai intrart in depresie.
Culca-te al 10 seara si creierul tau va avea din nou parte de hormonul fericirii (serotonina), de care l-ai privat prea mulat vreme, cu noptile pierdute si despresia ta, dispare.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe unde muncesti, cu ce te ocupi?
Ai munca de noapte sau stresanta?

| sftb explică (pentru Violleta2022):

Da sa zic asa am lucrat la o sala de aparate si stateam de la 8 dimineata pana la 2-3 noaptea si mi-am dat demisia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să cazi în depresie după ce ai iubit o mașină este un lucru rar.
Eu zic să cauți o fată.
Să îi spui povestea ta.
Ce va gândi acea fată.
Dacă acest om este atât de sensibil și doritor de iubire încât plânge după mașina lui, că atât mai mult mă va iubi pe mine.
De fata aceea nu mai scapi.
Ori o îngropi tu, ori te îngroapă ea.