| Deidara554 a întrebat:

Buna TPU.Am o intrebare referitoare la dieta "balerina".Ca sa evit raspunsurile de genul "fa miscare" o sa va spun adevarul,pe mine m-a "angajat" ca sa spun asa matusa mea sa ii fac niste carti de vizita,felicitari,brosuri,etc. pentru afacerea ei. Oricum,stau in fiecare zi de dimineata pana seara si lucrez la ele, deci nu prea am timp pentru sport.De cand am inceput sa o ajut, am observat ca m-am ingrasat vreo 3-4 kg. Daca tin dieta "balerina" o saptamana,dar fara sa fac miscare, am vreo sansa sa sabesc 1-2 kg? Stiu ca dieta spune ca slabesti 1 kg pe zi, dar nu prea cred. Funda happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MoruAndrei a răspuns:

Slăbirea se face... mâncând.
Lasă deoparte dietele care îţi pot pune cu uşurinţă sănătatea în pericol. Regimurile hipocalorice vor slăbi doar masa musculară, nu şi grăsimea de pe corp, nu vei avea energie, ci stări de oboseală, dar vei observa şi scăderea randamentului intelectual.
Primul lucru pe care trebuie să îl faci este să te gândeşti că sănătatea ta este cea mai importantă şi să conştientizezi dacă într-adevăr merită să ţi-o periclitezi cu astfel de măsuri.
Încearcă să consumi zilnic multe lichide (apă plată, supe, ceaiuri fără zahăr) şi cât mai multe fructe şi legume în stare naturală. Evită pe cât posibil dulciurile nesănătoase, băuturile alcoolice şi carbogazoase, sucurile dulci (crează-ţi propriul suc de fructe acasă), tutunul şi cafeaua şi, mai ales, prăjelile şi grăsimile, fie ele vegetale sau animale.

Înlocuieşte uleiul de floarea soarelui cu uleiul de măsline extravirgin (atenţie, însă, este tot grăsime!) şi pâinea albă cu cea graham sau de tărâţe.

Îmbogăţeşte-ţi în schimb alimentaţia cu legume fierte sau în stare crudă, carne de peşte, vită slabă şi pui, gătite în suc propriu. Vara sau toamna, bucură-te din plin de beneficiile naturii şi consumă cât mai multe salate.
Îţi ofer câteva ponturi: nu combina niciodată pâinea, făinoasele sau carbohidraţii cu proteinele, ci, mai degrabă, cu salate create pe gustul propriu. Nu te sfii să foloseşti legume verzi sau lactate. Chiar şi două-trei ouă pe săptămână sunt indicate.

Mănâncă trei mese pe zi şi două gustări şi încearcă pe cât posibil să iei masa la aceeaşi oră în fiecare zi. Astfel, metabolismul tău se va regla.

Însă, ţine minte, sportul este foarte important pentru o viaţă sănătoasă! Aşadar, încearcă să faci cât mai multă mişcare. Dacă lucrezi până târziu şi nu ai timp să mergi la o sală de fitness sau aerobic, mergi zilnic pe jos cel puţin 30 de minute, iar în timpul liber, plimbă-te prin parc sau aleargă.

Se vor vedea efectele! Iar dacă eşti dispusă să mergi la o sală de fitness, încearcă să faci trei şedinţe de aerobic pe săptămână. La fitness, îţi vei tonifia musculatura.

Exerciţiile aerobe sunt foarte bune pentru sănătatea inimii tale şi te vor ajuta să slăbeşti foarte uşor şi să îţi tonifici musculatura.