| bvkea a întrebat:

Am o intrebare: saptamana asta am fost racit si de la farmacie mi sa prescris un spray nazal(Bixtonim). De marti am inceput sa il folosesc si aseara si azi mi-a curs sange din nas! inainte nu aveam probleme de genu asta! E posibil sa fie de la Spray?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| axll a răspuns:

Uita-te pe prospect si vezi daca hemoragia nazala (epistaxis) apare ca reactie adversa. nu folosi bixtonim mai mult de 5 zile! daca nici dupa 5 zile nu ti se desfunda nasul te confrunti cu o rinita cronica sau alergica. daca la reactii adverse nu este epistaxsisul este posibil sa te fi ranit tu cand ai aplicat medicamentul. iarasi daca venele capilare de la nivelul mucoasei nazale sunt sensibile e posibil sa se fi spart vreuna, pentru ca bixtonim contine pseudoefedrine si nafazolina care actioneaza ca vasodilatatoare. mai pe scurt, e posibil sa ti se fi spart vreun vas capilar. daca problema persista mai mult de 2-3 zile de aici inainte consulta un ORL-ist.

| bvkea explică (pentru axll):

Mersi mult

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E de la combinatia raceala plus bixtonim. In mod normal, nu ar trebui sa folosesti acest spray mai mult de 3 zile consecutiv.