| alyalina1798 a întrebat:

Sunt clasa a 12 a si vreau sa ma duc la Facultatea de Asistenta Medicala. *4 ani dureaza*. Dupa acesti 4 ani gandul meu este sa ma si angajez deoarece nu vreau sa stau pe banii parintilor. Daca in timp ce lucrez ma inscriu la medicina / facultatea de a.medicala ma va ajuta cumva sa nu mai fac 6 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu te va ajuta, vei face facultatea de medicina absolut in rand cu ceilalti, dar va trebui sa platesti 4 ani din ea (numai 6 ani de studii pot fi gratuiti). La facultatea de medicina nivelul este mult mult m, ai ridicat edcat la cea de asistente si materiile sunt destul de diferite (ce se invata, de exemplu, la medicina interna la facultatea de asistente intr-un semestru, este continut in doua cursuri de la medicina generala, in conditiile in care un semestru are 13-14 cursuri)

| Violleta2022 a răspuns:

Intrebarea trebuie pusa direct la facultatea de medicina, pentru ca nu merita sa faci 4 ani de facultate la asistenta, dupa care inca 4-5 (sa spunem ca ti se pot echivala 1-2 ani) dupa care inca 4 ani de rezidentiat. De ce nu mergi direct la medicina umana?