| Anailyn a întrebat:

am o mare problema. Noaptea cand visez sunt foarte speriata si visez mai multe chestii care nu se leg,(ex: sunt intr-un tren si dintr-o data apar la un lac si este soare, dintr-o data apare o pers ma sperie, imi face rau) sau alte ori visez lucruri frumoase si ma trezesc dimineata zambind, insa eu nu pot sa-mi amintesc ce visez cand ma trezesc, si imi amintesc de o parte de vis cand se intampla in realitate.
Nu a fost un vis sa nu fie realitate din ultimii 3-4 ani, un fel de deja vu si ma simt groaznic, am impresia ca ma urmaresc visele, ce sa fac? Din ce cauza se intampla? Va rog ajutati-ma, funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tuGatita a răspuns:

Si eu si multi patesc exact ca tine. dar vad ca tu le ai cam dese. incearca sa fii mai linistita si pe timpul zilei si inainte de culcare. nu te gandi la tot felul de prostii, ca si din cauza asta visezi ciudat. bea lapte inainte de culcare sau un ceai. spune rugaciunea. asta e cel mai important. visele unele sunt de la diavol, altele de la Dumnezeu, altele sunt dorinte mai "adanci" ale tale, temeri. cica visele dinspre dimineata ar fi de la Dumnezeu. ai grija de tine, de ceea ce faci in fiecare zi, si mai ales la ce filme, programe tv te uiti. nu ai nimic f grav, dar totusi mi se pare cam anormal sa ai acest deja vu de 3-4 ani si des. nu te urmaresc visele, nu cred. dar ai grija, nu fa rau nimanui, nu face nimic care apoi sa ai pe constiinta, ca in vise se revarsa tot. nu te stresa, fii vesela, distreza-te, stai cu fetele, poaate ar fi bine chiar sa mai iei din cand in cand o prietena sa dorma la tine. bafta!

7 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Sărut mîna ca să nu m ai ai coșmaruri, înainte de culcare bea o cană cu ceai de tei, s au i a un sedatif pc

| MadisonMDX a răspuns:

Si eu patesc exact la fel. Visez ca sunt la bunica cu varul meu, apoi brusc sunt la scoala si dau test, apoi alte chestii. Mai mereu am si eu senzatia de deja vu. Dar nu trebuie sa fim ingrijorate, visele fac parte din tine, eu cred ca visele sunt ganduerile tale dictate de inima, adice de ceea ce simti. Asa ca data viitoare cand mai visezi asa, gandeste-te cand te trezesti ca poate ai multe chestii de facut saptamana care vine gen: ai visat ca esti la cumparaturi si apoi brusc esti cu prietenul tau in parc la o intalnire si deodata te suna prietenul si te intreaba daca vrei sa mergi cu el la shoping sa-i spui daca ii vin bine hainele probate. Nu stiu cat ai inteles dar eu am incercat sa-ti explic. Cu alte cuvinte, nu trebuie sa-ti faci griji

| IceCreamDoll a răspuns:

Nu trebuie sa dai importanta viselor. Unele pot sa fie de la Dumnezeu, pe cand altele pot fi de la diavol. Asta scrie si in Biblie.

| sweetluly a răspuns:

Visele pot fii din multe cauze asa ca inaine de culcare bea un ceai cald de exsadmenta sau musetel). sper ca te-am ajutat cat de cat.

| dianacool a răspuns:

Buna.Uite sa nu crezi niciodata in vise. Visele sunt o realizare deghizata, mascata a unei dorinte refulate, reprimate.Tot ce visezi tu nu este adevarat doar ca atunci cand dormi ai impresia ca le traiesti. Uite nu mai fi speriata daca iti spui tatal nostru in gand sau in genunchi pana sa adormi vei avea un somn linistit. Sper ca ti-am fost de ajutor

| xqevilkissworldx3 a răspuns:

Buna, nu te speria nu e nimic grav. Visele sunt de fapt doar niste imaginatii sau ca niste "videoclipuri" derulate in mintea ta. Si mie mi se intampla la fel doar ca este deja vu. adica visezi ceva si a doua zi vezi "imaginea" sau fapta ce ai visato. big grin sper sa te fi ajutat. Funda?big grin

| Deny_1062 a răspuns:

Si mie mi se intampla.nu iti face grij.probabil D-zeu vrea sa iti spuna ceva.sa ai grija in calatorii si etc.si eu am vise cu ce o sa se intample.ai darul de a vedea viitorul.lucrul rau sau bun al zilei urmatoare.