| ღflorinaღ a întrebat:

Buna!
Am o injtrebare cam ciudata : stiu ca unii oameni zic ca daca te gandesti inainte de culcare la un lucru, il visezi. Acum nu zic ca nu e adevarat dar sunt nopti in care am 2 sau chiar 3 vise de odata e ceva de genu : 1.visez cateva cuvinte sau actiuni; la 2 se muta parca asa ca la powerpoint cu efecte si, si acolo cate ceva si la fel si la al 3-lea.
Si voua vi se intampla asa?
A si nu inteleg inca ceva : De ce cand ma trezesc nu imi amintesc visele?
Adica noaptea visez si vad asta.dar dimineata stiu ca am visat ceva.dar nu imi amintesc ce...
Ce as putea face?
Munltumesc si o zi buna in continuare!
P.S. :

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

E adevarat ca daca te preocupa ceva inainte sa adormi, sunt sanse sa visezi ceva legat de asta, fie ca e o frica anume, o persoana sau un subiect. Mi se intampla si mie destul de des, iar uneori am vise complet aiurea si fara niciun sens. Cat despre amintirea viselor, ne amintim cam jumatate din ceea ce visam sau chiar mai putin, fiindca visele vin din subconstient, deci dintr-un nivel mai jos decat starea de constienta de zi cu zi. Se spune ca ajuta sa tii un caiet in care sa-ti notezi visele imedat cum te trezesti, astfel incat sa nu-ti scape niciun detaliu pe care ti-l poti aminti.

1 răspuns:
| VladGH a răspuns:

Imi pare rau dar nu poti salva visele, cind te trezesti brusc din vise poti sa ti-l amintesti sau daca ti se repeta un vis mai des.