| ElementX97 a întrebat:

Am o mare problema, va-s ruga sa cititi ce este mai jos.
Am o problema cu unghia de la degetul mar de la picior. Problema este de cand sunt mic cu unghiile reincarnate (unghia nu imi creste in sus) Acum 2 zile mi s-a infectat unghia iar ieri seara am mers la spital. Deci vreau sa va spun ca am intrat la sectia copii iar asistenta de acolo nici macar nu s-a uitat la mine si m-a trimis altundeva (eram impreuna cu mama) Am mers la un doctor iar o asistenata i-a zis ca tree sa ma panseze dar nici macar nu a vazut degetul meu. El mi-a zis ca unghia trebuie operata (adica sa imi smulga unghia in intregime) nu prea s-a uitat el acolo doar mi la pansat, mi-a pus ceva crema, si mi-a dat o reteta cu antibiotice. Mia spus sa revin duminica sau luni seara dupa ce am luat antibiotice sa vada daca mi sa mai linistit. Dupa am mers la matusa mea care s-a uitat la unghie si mi-a zis ca si vara mea a patit la fel si doctorul i-a spus acelasi lucru (a zis ca la ea a fost mai grav) Dupa a luat o unghiera mia taiat unghia reincarnata si mi-a spus ca eu trebuie sa tau si restul de unghie...In fine dupa ce am ajuns acasa am vazut ca mi sa mai linistit, nu mai e asa umflat degetul e mai bine.
Mama ma speriat spunandu-mi ca daca acea infectie ajunge la os trebuie taiat degetul straight face straight face sad Acum nu stiu ce sa fac nu vreau sa fac operatia ca imi va scoate toata unghia si doar imi va nenoroci degetul, am auzit ca doar la extremitati trebuie taiata. Doctorul a mai zis ca toata unghia e infectata dar nu cred deloc acest lucru.
Voi ce spuneti sa fac operatia sau nu? Oricum voi merge la un alt doctor luni...Nu vreau sa imi faca o operatie degeaba fiindca si cand am avut 5 luni a fost acelasi lucru.
Ce pot face? In acest spital n-am vazut pic de seriozitate! Am vazut o fata care a inghitit un ac si au aduso la spital cu smurdul in circa 15 min iar acolo a trebuit sa astepte 20 min!
Doctorul la care am fost a luat prea usor acesta decizie...Chiar nu pot avea incredere in el! Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| olian a răspuns:

Buna in momentul de fata am acceasi problema, mentionez ca in 2011 am mers la urgente la fel ca tine a venit o doctorita se uita ca proasta nu stia ce sa faca,am atinso cu ceva in fine mi-a zis hai ca te bag in operatieam avut la amandoua degetele, m-a facut mi-lea taiat de tot, dupa 3 luni mi s-a facut la fel,am fost in urgenta mi-au facut accelas lucru vechia doctorita si inca unu,acum in prezent am din nou, eu sunt in franta la munk asa ca am mers aici la un chirurg care se ocupa cu picioarele a zis ca nu este nevoie sa ma operez mi-a dat antibiotic pentru infectie a zis ca imi va trece, dupa 4 zile au inceput niste dureri ppe picior in sus, am mers aici la urgente aici mi-au spus ca nu e grav si trebuie sa merg la un pedichiurist de picior dar sa fie doctor zis si facut am mers la el are niste instrumente bune mi-a taiat foarte putin marginile in care sunt colturile fara durere fara anestezie simplu in 15 minute acum inca nu mi-a trecut dar a zis sa mai merg la el sa mi-le taie el de cateva ori pana va iesi unghia in sus(colturile)apoi o sa fie ok, acum ramane de vazut, vezi ce faci si iti doresc multa bafta si nu mai purta incaltaminte stramta.

| ElementX97 explică (pentru olian):

Iti multumesc mult! De aceea nu vrau sa fac operatiea fiindca am auzit ca nu are rost deoarece dupa ceva timp o sa creasca la fel. Eu am facut-o cand aveam 5 luni si doctorii au garantat mamei si tatei ca nu voi mai avea probleme de felul acesta. Cand eram mai mic imi taia mama unghiile cum trebuie (drept pentru colturi) dar acum sa reincarnat unghia si s-a infectat. Am scos unghia. Doctorul a spus sa nu merg niciodata la pedichiurist, dar cred ca daca gasesc unul bun care stie ce sa faca (atat sa mi le taie drept un timp) Nu voi face operatia ca nu are rost, ma voi trata pentru infectie si voi merge la un alt doctor. Am asteptat acest raspuns si de la altcineva va multumesc mult tuturor in special lui olian!
M-am mai linistit!

| olian a răspuns (pentru ElementX97):

Si eu iti multumesc pentru fundita, vin cu accest raspuns deoarece am uitat sa iti zic ca pe perioada cat ai infectie la picior stai tot timpul bandajat si curata degetul cu apa fiarta la 100 grade sau apa oxigenata din farmacie, si daca ai ocazia mergi la un pedichiurist si vezi ce parere are, multa sanatate

5 răspunsuri:
| Natashha a răspuns:

Si eu am avut pana pe la 6 ani la degetul mic de la piciorul stang o astfel de unghie, crestea una lunguiata si mie se infecta degetu,[aveam 6 unghii la un picior], pana intr-o zi cand mama a luat o penseta si mi-a smuls aman2 unghiile,ce-i drept m-a durut si mi-a curs si sange, infectia aia a disparut si mi-a crescut si unghia aia, iar acum vreo 2 luni mi-am taoiat unghiile si paia de la picior cu probleme am taiat-o mai scurt un pic si de atunci nu a mai crescut...du-te si tu la alt dr si vezi ce-ti mai zice, du-te la pediatrie si acolo trebuie sa-ti zica ceva.sau la urgente la spitalu tau judetean si vezi si aia ce-ti vor zice

| AlexandraRusu26 a răspuns:

Pai si mama mea a avut o problema de genul.dar la o unghie de la o mana si nu a operato.se umflase foarte tare...dar in vreo 2 saptamani i-a trecut.

| Jessi123456 a răspuns:

Si eu am avut aceiasi problema ca tine vara trecuta. eu am facut operatia, mi-a scos toata unghia si in aproximativ 2-3 saptamani dupa operatie a inceput sa imi creasca unghia la loc. acum decizia e a ta.