| Tataran_Sebastian_1998 a întrebat:

Salutare,azi am fost operat la degetul mare de la picior pentru ca am avut unghie incarnata si maine trebuie sa ma duc la pansat dar nimeni nu poate veni cu mine, parintii l-au sunat pe doctor iar acesta le-a spus cum sa ma panseze ei acasa...Si imi e cam frica sa nu cumva sa faca ceva gresit sau sa nu puna corect pansamentul,daca stiti careva cum se pune un bandaj de genul, adic sa-mi zice-ti cum il curat (pe deget) si toate alea.va rog. Mersi, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Afãrinツ a răspuns:

Nu. Chiar deloc. Nu simti dureri. Dar iti recomand sa tii ochii inchisi... Asa cum fac majoritatea persoanelor. De obicei atunci cand vezi ce are de gand sa faca doctorul, te sperii. Asa era si cu injectiile la mine, cand aveam 5 anisori. Ma speriam cand vedeam acul acela, dar nu durea. Asa trebuie si tu sa faci.
Nu are ce rau sa iti faca. Mai mereu bandajul se scoate usor. Doar sa nu traga brusc, asta e tot.
Sa nu apese, sa il tina rasfirat, dar nici prea rasfirat, ca altfel care este rostul bandajului? Haha
Orium.
Trebuie sa fii tare. Inchide ochii, gandeste-te la ceva frumos si in mai putin de 3 minute esti gata. Sa nu fortezi degetul. Adica sa nu cumva sa il atingi cu ceva sau sa umbli prea mult. Nu se stie niciodata, trebuie sa fii precaut happy
Iti urez insanatosire grabnica si mult succes! big grin

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te mai speria, părinții au primit informațiile necesare cum să te panseze.
Sănătate!
Pa, pa.

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand trebuie pastrata o igiena rigoaoasa.Persoana care iti curata degetul sa fie curata pe maini, eventual sa poarte manusi chirurgicale.Se desface pansamentul vechi, se curata/ dezinfecteza degetul, folosind produsele date de medic.Bandajul nu trebuie sa fie nici strans (sangele trebuie sa circule, dar nici larg ( sa nu cada )Nu e greu.

| Tataran_Sebastian_1998 explică (pentru Fatamuntilor):

Usor de zis greu de indurat laughing)
Mi-ai cam luat o pietricica de pe suflet, iar cu ata nu sti cum e? Doare?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Tataran_Sebastian_1998):

La pansat nu doare. Cred mai tare a durut la operatie.Gandeste-te la ceva frumos ( la prietena ta sa zic). Esti BARBAT!

| Tataran_Sebastian_1998 explică (pentru Fatamuntilor):

Muica...ma faci fericit laughing
Mersi de sfat, dar chestia e ca nu imi e frica, chestia e ca e spaima aia dinainte de "dezastru" cred ca stiti si voi cand stiti ca o sa vi se intample ceva nasol peste ceva timp normal ca te panichezi...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Tataran_Sebastian_1998):

Gata; stiu; cheam -o pe prietena sa te tina de mana.laughing

| Tataran_Sebastian_1998 explică (pentru Fatamuntilor):

Pff pai atunci mama nu mai are cum sa ma bandajeze fiind ca eu nu am sa stau cu ea de fata cu mama. laughing

| PaulaaPaulika a răspuns:

E doar un bandaj, nu are ce să fie greșit! Doar să nu ți-l pună prea strâns ca să te doară, atâta tot happy

| Tataran_Sebastian_1998 explică (pentru PaulaaPaulika):

Bine dar na, e incan crud si mie cam frica...
Adica pana acum ma pansam la spital la celelalte operati dar la asta cum a fost facuta si azi imi e frica sa nu pice ceva sau eu stiu, apropo mi-a si cusut ceva acolo... sad si de asta imi e frica, doare cand iti scoate acea ata?

| Tataran_Sebastian_1998 explică (pentru Afãrinツ):

Mi-ai dat o idee, acea idee find ca sa ma relaxex asa ca o sa-mi pun castile in urechi, o sa stau in tins si am sa-i spun la maica-mea: DAI BICE. laughing
Ma ajutat mult sfatul tau, nu mai sunt asa panicat ca si cand am ajuns acasa si dupa vreo 3 ore a inceput sa ma doara si sa curga sange pe bandaj, in capul meu era ceva de genul: "PANICA PANICA PANICA" laughing
Mersi de ajutor, chiar m-ai facut sa ma simt bine big grin

| PaulaaPaulika a răspuns (pentru Tataran_Sebastian_1998):

Nu avem de unde stii. Oricum, sunt sigura ca pana al urma te-ai descurcat.

| Afãrinツ a răspuns (pentru Tataran_Sebastian_1998):

Nu. Chiar deloc. Nu simti dureri. Dar iti recomand sa tii ochii inchisi... Asa cum fac majoritatea persoanelor. De obicei atunci cand vezi ce are de gand sa faca doctorul, te sperii. Asa era si cu injectiile la mine, cand aveam 5 anisori. Ma speriam cand vedeam acul acela, dar nu durea. Asa trebuie si tu sa faci.
Nu are ce rau sa iti faca. Mai mereu bandajul se scoate usor. Doar sa nu traga brusc, asta e tot.
Sa nu apese, sa il tina rasfirat, dar nici prea rasfirat, ca altfel care este rostul bandajului? Haha
Orium.
Trebuie sa fii tare. Inchide ochii, gandeste-te la ceva frumos si in mai putin de 3 minute esti gata. Sa nu fortezi degetul. Adica sa nu cumva sa il atingi cu ceva sau sa umbli prea mult. Nu se stie niciodata, trebuie sa fii precaut happy
Iti urez insanatosire grabnica si mult succes! big grin