| TheSheeker a întrebat:

Acuma 3 ani m-a calcat cineva pe piciorul stang, dupa care mi-a picat unghia de la degetul al doilea. Am mers la dermato unde mi s-a spus ca nu este o infectie. A inceput sa ma doara sa nu mai pot umbla foarte bine de durere. Anul acesta am hotarat sa merg la chirurgie plastica, de unde am fost trimisa la ortopedie, unde mi s-a spus ca trebuie amputat degetul si ca s-a dezvoltat o tumoare. De acolo am mers la oncologie. Am plecat din oras si am mers la alt spital. Problema e ca prima falanga e zdrobita. M-am lasat pe mana unui ortoped bun, iar marti am fost operata si mi s-au scos aschiutele si inchis degetu. Am ramas cu 2 falange si o jumatate sanatoasa din falanga problema. Aschiutele au fost trimise la laborator. Doctorul mi-a spus ca e o tumoare benigna 96%, sa speram ca nu e maligna. Intrebarea e, chiar e posibil sa fie o tumoare maligna la o falanga mica? Analizele imi vin peste 4 saptamani. Care ar fi urmarile daca ar fi maligna(nu mi s-a spus). Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| NormalUser a răspuns:

Urmarile de la maligna se lasa chiar cu amputarea degetului, si nu conteaza cat de mica este falgna, tumorile se gasesc pe cele mai mici parti nu tin cont de greutate marime...

| TheSheeker explică (pentru NormalUser):

Iar dupa amputare, oare vor mai fi probleme?