| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica mare problemabig grin De cand eram mica stam prost cu respiratie iar in timp am observat ca nasul meu este stramb( spre dreapta) si un fel de os se afla in nara stanga, adica mai pe scurt nu pot respira deloc.Nu stiu daca e sau nu e deviatie de sept, din cate am citit nu a spus nimeni de un os.Ce sa fie? Ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Buna Mari. Da, este deviatie de sept, sau o malformatie. Nu este o problema, poti merge sa te operezi. Gasesti povesti si povestiri pe forumuri medicale, dar iti spun si eu, am caz in familie.
Nu doare foarte tare pentru ca esti anesteziata. Doctorul va lucra in interior si va sparge osul/cartilajul in surplus, ii va da o forma normala. Operatia dureaza in jur de o ora. Apoi, ramai internata cam 3 zile, cu pansamente in nas, pentru ca iti va curge sange. Pansamentele se schimba, asta e partea grea, se schimba pe viu, fara anestezie, si e dureros. In final, vei pleca acasa, va trebui sa ai mare grija de nasuc, sa nu sufli nasul, sa nu il fortezi cumva, pentru ca va curge sange.
Pe langa asta, vor aparea cheaguri de sange in nas, care se scot la spital. Taica-miu si le-a scos acasa (adica eu, ca el nu putea singur), pentru ca doua saptamani de curatat nasul il costau cam cat l-a costat spaga pentru operatie.Trebuie curatat nasul cu ser fiziologic de cateva ori pe zi, cand poti, pana se vindeca.
Si acum partea frumoasa: inca din a 3-a sau a 4-a zi, vei putea respira si pe nara stanga, vei simti aerul cum trece prin nasuc, din cate am observat in reactia oamenilor, e ceva magic happy. Iti va fi mult mai usor sa respiri, plamanii se vor umple mai repede.
Succes cu operatia!

2 răspunsuri:
| Cristi19991999 a răspuns:

Pai...cel mai bine sa te duci la doctor, el te va ajuta si va incerca sa iti remedieze problema, despre nas ce sa zic ai primit sau te-ai lovit tare la nas? funda plz

| claudia123123 a răspuns:

Eu nu am stat prost cu respiratia insa si eu am un os mai deplasat si am fost la doctor pentru un control de rutina si acolo mi s-a spus ca am deviatie de sept, insa eu mai aveam o problema tot cu nasul. Daca stateam, spre exemplu, 30 de minute in soare fara sa port palarie sau sapca imi curgea imediat sange din nas.Aceasta problema s-a mai cumulat si cu lipsa menstruatiei, insa dupa cateva analize s-a constatat ca eram anemica.Ce pot sa-ti zic acum e sa te duci la doctor pentru ca el stie mult mai bine informatiile despre problemele tale de sanatate si despre deviatia de sept.Niciodata Internetul nu o sa te ajute sa iti rezolvi problemele de sanatate.El doar te va ajuta sa ti le intelegi!