| hibridboy a întrebat:

Buna TPU am o mica problema:
treaba sta cam asa:
am 8 probleme dentare
am lipsa 1 dinte si 2 masele lipsa
2 masele sparte total si 3 dinti cariati si "rupti"in interior adica am gaura.
am cautat pe internet cam cat m-ar costa sa rezolv aceasta problema si am vazut ca un implant costa cam 2700 roni adica sa imi rezolv toate problemele m-ar ajunge 21, 600 roni precizez ca nu sunt multi-miliardar sunt elev si as vrea daca se poate sa imi recomandati un loc in care ar fi mai ieftin mai bun si poate si o mica reducere pentru ca sunt elev ar fi chiar frumos.
va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PeFuga a răspuns:

Implantul este scump, ce-i drept, este 400 € (doar surubul. Restul, bontul protetic si coroana, se achita dupa minim 6 luni), dar nu este o prioritate. Prima data trebuie sa rezolvi restul dintilor. Implantul la urma. Mai ales ca tu nu ai de unde sti exact cate probleme ai si ce este urgent. Doar dentistul poate sa te ajute cu un plan de tratament complet si corect pe baza unei radiografii. S-ar putea ca dintii sparti sa fie si ei de extras, sau s-ar putea sa trebuiască tratati pe canal, apoi reconstituiti cu pivot, apoi facuta coronita pe ei.
Iti recomand sa mergi la dentist si sa iti spună care sunt preturile, urgentele, si sa te apuci cat mai poti salva ceva. Iti recomand sa alegi un cabinet bun, care sa colaboreze cu medic chirurg. Nu te du unde este oferta la implant, pentru ca este o manopera atât de sensibila, încât nu dorești sa risti complicării pe viitor daca pentru 100 de lei mai putin ei folosesc un surub de calitate proasta...

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cauta, in localitatea de domiciliu, medici stomatologi care au contract cu Casa de sanatate--- unele lucrari dentare sunt decontate si nu va trebui sa le platesti. Vezi, in link, care sunt serviciile stomatologice decontate:http://www.cnas.ro/......A%2014.pdf

p.s. Din cate stiu, implanturile nu se deconteaza de catre Casa de sanatate dar, nu te agita caci nu stii daca vei avea nevoie de implant --- medicul decide!

| InVisible99 a răspuns:

Cauta la tine in oras ca sunt policlinici sau cabinete unde se face la jumatate de pret sau gratuit pentru elevi. Insa problema ta trebuie luata treptat

| qvalenn a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de implanturi, or sa iti puna niste dinti dar nu implanturi, si cariile se rezolva cu plombe

| CuriousStuff a răspuns:

Cum a zis InVisible, sunt clinici si cabinete care au contract cu casa de asigurari si trebuie sa existe ceva reducere pentru elevi, poate chiar gratuitate.
Daca in orasul tau exista facultate de medicina/stomatologie acolo sunt o gramada de studenti care trebuie "sa-si faca mana" iar daca te lasi pe mana lor preturile pentru manoperele astea sunt extrem de mici, poate fi chiar gratuit.
In rest mai greu, Romania sta foarte prost la capitolul decontari servicii stomatologice de casa de asigurare.
Sau daca iti gasesti un medic stomatolog la care sa-ti rezolvi toate problemele poti sa negociezi niste reduceri, daca sunt asa multi dinti de facut s-ar putea sa-ti faca ceva reduceri, eu cand am fost la medicul meu stomatolog din 3 carii una mi-a facut-o gratuit, dar trebuie sa vorbesti si sa-i propui. Tu sau un parinte, ca interesul e al lor sa nu dea banii si se au si mai bine cu vorbele/negociatul. happy
Multa sanatate.

| PeFuga a răspuns:

Iti mai dau un sfat. In loc de implant ia in calcul varianta apropierii dintilor cu un aparat dentar pentru a umple locurile libere. Totodată ai sa corectezi si eventuale probleme de aliniere si muscatura. Este, sincer, cea mai sanatoasa varianta de tratament pentru tine, deoarece nu o sa ai corpuri străine inserate in os. E un tratament care durează mai mult timp, dar are rezultate minunate. Bracketii metalici pe o arcada costa in jur de 1200 lei, apoi mergi la 4-6 săptămâni la activări, care costa aproximativ 100 de lei. Preturile diferă, desigur, in funcție de cabinet.