| Kenvelo123 a întrebat:

am o problema la dinti, am vreo 4 cariati dar nu rau, cam 20 % din dinte, iar unul mai mult cam 45%, si as vrea sa stiu daca trebuie sa ii imbrac sau sa imi pun altii falsi, si cat ma costa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

In primul rand trebuie sa mergi la dentist! Evaluarea asta in procente nu o poti face tu, fara o radiografie nici medicul nu poate sti intotdeauna cat de grava e situatia. In orice caz, nu e obligatoriu sa iti "imbraci" dintii sau sa pui implanturi. Daca ai radacini viabile poti salva dintii si acolo unde este caria mai mica se pot face simple plombe. O plomba este in jur de 70-150 lei in functie de cabinet si de marimea cariei. O coronita pe dintele natural (acel "imbracat" de dinte) este in jur de 100 euro iar la implant preturile incep de la 500 euro si cresc odata cu calitatea materialului folosit.
Tu probabil o sa ai nevoie de prima varianta, insa mergi la medic pentru un plan de tratament si niste preturi exacte.

7 răspunsuri:
| mateicoca a răspuns:

Daca ti in gura ulei de cocos 20 de minute pe zi, intr-o luna iti trece. Dar nu doar il ti, il plimbi si dintr-o parte in alta.

| Buburuză38 a răspuns (pentru mateicoca):

Sper că glumești...

| Buburuză38 a răspuns:

De ce naiba ai așteptat să ți se carieze dinții în halul asta? Și ce fel de igienă dentară ai tu?

| Kenvelo123 explică (pentru Buburuză38):

Mi s-au cariat pe la 12 - 13 ani si am crezut ca dupa 1 luna 2 o sa se curete, dar nu-i asa, si as vrea sa stiu ce-i de facut sa-i repar

| darkus2001 a răspuns:

Trebuie sa te duci cat mai repede la dentist. Iti recomand sa-l imbraci deoarece dinti falsi costa mult. Eu mi-am facut dinti in vara asta.

| Kenvelo123 explică (pentru darkus2001):

Cat ma costa unul cariat? As vrea sa stiu pretul per/1

| darkus2001 a răspuns:

Cam 500-400 ron. In acest pret se include:plomba si radiografia.Asta daca dintele e jumatate mort. Dar poate costa si mai putin.