| mirunaaa96 a întrebat:

Bună TPU happy! Am o prietenă care este mai slăbuţă şi vrea să se ingraşe da oricât ar mânca nu se ingraşă deloc. Ce ar putea face? [ Răspunsuri urgent kiss ] Fundăăăăă :-x

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SweetSecrets a răspuns:

1. Stabilirea si respectarea unui program alimentar regulat. Trei mese principale si 3 sau 4 gustari intre acestea sunt recomandate. Gustarile trebuie sa fie bine incarcate caloric dar si nutritiv deoarece ele reprezinta suplimente alimentare la o dieta sanatoasa. Daca intoleranta la lactoza nu reprezinta o problema, se pot include in dieta produse lactate cum ar fi untul si inghetata. Totusi foarte mult zahar si grasime nu trebuie consumate.

2. Alimentele care nu trebuie sa lipseasca din dieta sunt: painea integrala, cartofii, fasolea uscata, branza, ouale, carnea si pestele. La intocmitea unui meniu trebuie alese alimentele cu valori calorice superioare iar la prepararea mancarurilor trebuie folosite alimente suplimentare care sa creasca valoarea energetica a meselor. De exemplu: cand se prepara snitele, in aluatul stratului pane se poate adauga si lapte praf sau germeni de grau. La prepararea tartinelor se poate adauga branza in exces, iar in laptele cu cereale se pot adauga fructe.

3. Exista de asemenea in comert o serie de suplimente nutritive sub forma de creme, batoane sau bomboane, care sunt convenabile si eficiente.

4. Activitatea fizica la sala de fitness trebuie sa se reduca la un program de ridicare de greutati usoare, pentru a dezvolta masa musculara.[daca va face exercitii pentru muschi va avea un corp mai armonios]

5. Stresul mental si emotional trebuie redus cat mai mult cu putinta. Exercitiile de relaxare sunt de asemenea recomandate.
Se poate adresa medicului de familie si dupa celui endocrinolog, dar daca este in crestere nu cred ca e cazulkiss

13 răspunsuri:
| Lorreyn a răspuns:

Buna:
Nu este bine ce face si eu mananc super mult si nu ma ingras laughing, eu am fost la un medic si am intrebat de chestia asta si a zis ca am arderile foarte mari si ca nu este bine sa ma ingras.Si in legatura cu ce a zis CSelly nu este bine sa mananci multa ciocolata mai ales la 12 noaptea pentru ca faci cosuri de la prea multa ciocolata iar painea prostestelaughing)). Bafta cu prietena ta spune i ca este bine asa cum e si ca nu trebuie sa se ingrase pentru ca daca isi da metabolismul peste cap peste 5 ani s-ar putea sa vrea sa fie iar slabatongue
Bye

| LoOvE a răspuns (pentru Lorreyn):

De ce sa prosteaca painea? thinking

| master77 a răspuns:

Cola multa si chipsuri si 2 mese pe zi de la fast-food. Tine cura asta o luna sa vezi rezultatehappy

| Xennofull a răspuns:

Sa manance si sa bea ceaiuri dupa ora 7.30-8
IN 2,3 saptamani va vedea rezultate.

| CSelly a răspuns:

Si eu am o prietena fix la fel eu cred ca daca ar manca multa multa ciocolata pe la 12 noaptea si paine si carne...cred ca sar ingrasa sper ca te-am ajutat

| Aduutza1993 a răspuns:

Sa mance mai mult seara pentru ca atunci se depune cel mai bine...sa manance mancaruri gatite si fast food uri :X nu salate!

| Aduutza1993 a răspuns:

Sa manance mai mult seara! Si mai multe fast food-uri! Salate exceptii!

| Ali191 a răspuns:

Nu trebuie sa se ingrase, trebuie sa-si faca muschi!

| blaxy a răspuns:

Credka ar trebui sa mearga la un medik sa ii preskrie ceva vitamine pentru asa ceva.

| BuBu2006 a răspuns:

Eu as sfatui-o sa nu foloseasca nici o vitamina sau sa manance in exces. Poate nu este de felul ei grasa sa nu incerce nimic pentru ca apoi posibil sa explodeze dintr -odata! am vazut asemenea cazuri! succes!

| mady04 a răspuns:

Am si eu aceasta problema sa stii singura cale e sa ia niste pastile care ajuta la ingrasare sunt recomandate de medic eu zic ca sunt bune cele de la alevia si erovita eu m-am ingrasat 4 kg in cam 3 saptamani. sper ca te-am ajutat

| MTC a răspuns:

Sa creasca nr de calorii

| A7X a răspuns:

Pai asa e felul ei asa s-a nascut poti sa manci toata ziua n-ai cum sa te ingrasi asa dintr-o data mai bine consulta un doctor si ii zice el ce ar putea sa faca poate sunt medicamente naturiste care ar putea ajuta da sa se duca la un doctor e cel mai bine.