| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cam de 1 an si ceva : e ca si cum as avea un strat de piele peste ten, pe toata fata. Este ca un fel de piele moarta, uscata si ramasa pe fata mea care apare si apare mereu. Nu am mobilitate deloc, orice miscare a fetei cauzeaza observarea acelui strat si aparitia cojilor albe. La atingere este la fel. Am fost la dermatolog si nu am apucat decat sa-i spun ca am tenul putin gras uneori si m-a pus sa ma asez ca se uite prin acel aparat la tenul meu; tot ce mi-a dat ca tratament au fost 2 geluri pentru cosuri si unul pentru ten gras. Cosuri nu am, imi apar uneori daca manac dulciuri si am tenul putin gras, dar nu asta ma ingrijoreaza. Nu stiu cat de clar am descris, dar am mai vazut aceasta problema si cred ca este explicata mai bine : http://www.TPU.ro/......-e-ca-si/. ( Singura diferenta este ca nu imi apare dupa ce ma spal pe fata sau pe cap ). Desi am spus deja ca am de mult timp aeasta problema, mentionez ca nu are nicio legatura cu vremea sau anotimpurile. Va rog sa ma ajutati daca stiti vreun tratament, sau solutie concreta. Daca am omis ceva, sau e nevoie sa explic altfel ( sau mai detaliat ), va rog intrebati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă alt dermatolog, este o deshidratare.
Un tonic antiseptic, o apă termală pentru față și o cremă pe bază de elastină și colagen. O dată pe săptămână încearcă și un gomaj facial pentru îndepărtarea celulelor moarte.
Consumul zilnic de lichide să fie de cel puțin 1, 5 l.
Analizele de sânge sunt bine venite și ele.
Sănătate.
Pa, pa.

| giulianaiulia a răspuns:

In primul rand ar trebiu sa vezi un dermatolog nu lasa sa se agraveze si nu mai folosi farduri fond de ten di alte prostii