| katexcieryhujgjut a întrebat:

Buna TPU am o problema care ma deranjeaza foarte tare. Adica tenul foarte gras desi n-am multe cosuri adica acnee dar, in schimb am multe puncte negre si porii sunt foarte deshisi.Cind imi pipai fata mi se i-a grasimea pe degete. Cind ma machiez mi se i-a repede machiajul desi cumpar fond de ten, corector si, pudura foarte scumpe, nu tin decit numai o ora ori doua. Nu-mi pot permite sa ies cu nici un baiat ca la nici unul nu-i v-a placea cind ma v-a vedea fara make-up pe fata si complexez in privinta asta foarte tare. Ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Crema de la Roche Possay, Effaclar Duo.

| Holy2010 a răspuns:

Esti adolescenta presupun si glandele tale sebacee produc in exces datorita fluctuatiilor hormonale. Ai doua variante... Retinoizii sau Peroxidul de Benzoil. Ambele usca tenul si controleaza secretia de sebum.
Retinoizii ii gasesti in farmacie sub diverse forme iar rezultatele se vad dupa un tratament mai lung plus ca iti fac pielea deosebit de fotosensibila. Peroxizii au efect rapid desi destul de iritanti functioneaza excelent atat pentru ten gras cat si pentru acnee sau puncte negre. In farmacie nu gasesti dar poti lua Benzacne Gel de pe OLX din Cluj.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Te-ai intrebat vreodaa de la ce vine aceasta problema?
Dupa cum descri au un regim de viata nesanatos si vrei sa te ajutam in privinta aceasta? Intrebarea e la tine ce pot face ca sa "traiesc sanatos"? (Sfaturi:-Nu bea sucuri din comert, daca nu stii ce contin uitate cu explicatie si ce efect au.
-Bea apa (2l)nu mai mult pentru a hidrata pielea
-Bea ceai,daca poti sa te uiti pe Informatile produsului"acol pe spate " sa vezi ce contine(Unele ceaiuri contin teina care este un drog).
-Fa sport(abodomene,flotari, genoflexiuni si cauta pe net exercitii fizice ).
-Viata pshica, nu te stresa, nu te manca(ex:Ce urat sunt, etc),
-Incearca sa mananci natural(nu de la Mc donals si alte prosti care contin colori multe).
Bafta.