| onwtyka a întrebat:

am o problema cu sinozita.
ce remedi imi puteti da ca sa scap de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Un consult ORL, in primul rand. Ca sa fii sigur ca e vorba de sinuzita si sa primesti tratamentul adecvat.

Pe langa asta, mai poti folosi:
- tinctura de propolis, cate 15 picaturi pe o lingurita de miere, de 2 ori pe zi
- infuzie de musetel si cimbrisor, 3 cani pe zi
- decoct de rizomi si radacina de cerenţel, 3 cani pe zi. Mod de preparare: 2 linguri la 300 ml apa rece, apoi se fierb 30 de minute la foc mic. Se lasa sa se raceasca, inainte de a-l consuma. Vine toamna, e momentul potrivit sa mergi la padure sa-ti faci o provizie de cerenţel. Sau il iei de la Plafar.
- instilatii nazale cu un ceai din urmatorul amestec: sunatoare, coada-soricelului, seminte de in si flori de salvie, cate 2 linguri din fiecare. Ceaiul se prepara folosind o lingura din acest amestec la 250 ml de apa. Se fierbe 2 minute, se strecoara, se raceste si se fac instilatii nazale (se trage pe nas). Seara, inainte de culcare.

| onwtyka explică (pentru Empathizer):

Multumesc foarte mult...o sa incerc