| deea009 a întrebat:

Cum sa scap de cosuri rapid? remedi naturale

Răspuns Câştigător
| TheTruthBeneathTheRose a răspuns:

1. Pasta de dinti

Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet

Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere

Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi

Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fulgi de ovaz

Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.

Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

http://www.mayra.ro/......e-urgenta/
Gelul de Aloe Vera
Gelul de Aloe Vera este o adevărată minune atât pentru frumuseţe, cât şi pentru sănătate. Curele cu suc de aloe sunt folosite pentru detoxifierea şi vitaminizarea organismului. Pentru că apariţia problemelor pielii poate fi declanşată şi de toxinele din organism, detoxifierea este un pas important în tratarea acneei. Poţi folosi gelul de aloe şi extern, prin aplicare locală.

Pasta de ovăz
Fierbe o ceaşcă cu fulgi de ovăz, lasă să se răcească, apoi adaugă două linguriţe cu miere şi amestecă. Aplică pasta pe ten, evitând zona ochilor. Aşteaptă zece minute, apoi îndepărtează masca şi clăteşte cu apă călduţă. Pasta de ovăz absoarbe uleiurile în exces de la nivelul tenului şi eliberează porii, în timp ce mierea are un efect antibacterian.

Zinc
Zincul este un agent antibacterian şi un element necesar în producţia uleiurilor naturale ale pielii. O dietă săracă în zinc poate determina apariţia coşurilor. Alimentele care conţin zinc sunt carnea roşie, alunele, nucile. Este foarte important să nu iei suplimente de zinc fără recomandarea unui medic depinde asta doar de tine, daca le sparg nu rezolvi nimic.

funda? :)

| William a răspuns (pentru TheTruthBeneathTheRose):

Ai uitat sa spui acid sulfuric, ala curata toate cosurie. Mai bine ii spuneai sa se spele pe fata.

4 răspunsuri:
| Saya555 a răspuns:

Te speli pe fata si te dai cu o crema faciala dupa
happy.

| VincentVlnt a răspuns:

Sex

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,nu trebuie sa urmezi raspunsul anteriorlaughing. Poti sa faci cat de mult s*x fiindca, toata treaba cu cosurile este ceva genetic si tine si de viteza sangelui, excesul de sebum etc.Tot medicul dermatolog te poate scapa de acnee.Fa-ti o programare, dar la un medic bun, te va consulta si iti va da o crema sau pastile, depinde de gravitatea situatieiwinking. Daca esti din Pitesti, poti incerca la doctorita Bilous Silvia.Gasesti date pe internet.Eu am fost la ea si mi-a dat crema. Imediat am scapat de cosuri, acum imi mai apar doar in perioada menstruatiei dar imi trec apoi.Si nu incerca cu remedii naturale, masti home-made etc fiindca nu functioneaza.Alea sunt pentru hidratare,catifelare, ten uscat sau gras etc nu pentru acnee.Mi-am facut mai demult masca pentru fata cu tarate, inainte sa merg la dermatolog, fiindca citisem pe internet ca este foarte bune pentru acnee iar apoi, mai rau mi-au aparut cosuri.Pana la urma tu alegi si totodata,consuma foarte multa apa si usturoiwinking. Insa,treaba cu usturoiul,incearca sa o faci in week-end sau in vacante fiindca, daca mananci dimineata inainte sa pleci la scoala, nimeni nu se va apropia de tinehappy. Este foarte bun, cel mai tare antibiotic, detoxifica organismul la fel ca si apa iar astfel vei observa un ten vizibil mai curat. Sper ca te-am ajutatbig grin