| micata129273g3geuwjw a întrebat:

Buna TPU. Am o problema. De pe la 10 11 ani am inceput sa am un miros deranjant in zona intima. Pe la 12 13 ani am fost la ginecolog din cauza ca aveam ciclu neregulat. Am facut control si nu a spus nimic despre asta cum ca ar fi o problema. In vara am comandat un gel de dus intim https://www.notino.ro/ziaja/intimate-creamy-wash-gel-pen tru-igiena-intima/. A fost bun, zona intima nu mai mirosea asa de neplacut. Mirosea normal gen si acum am un alt gel https://www.drmax.ro/......00ml-bella nu funcționează atat de bine. Am incercat si spalaturi cu bicarbonat fara rezultat. Am vazut reviewuri la un ceai gentocin și am zis sa îl încerc. Ma gândeam ca a intrat mirosul in lenjerie și nu mai iese și eu ma sperii degeaba ca vai am un miros groaznic, când acela ar putea fi de la lenjerie și se imprima pe zona intima. Fara comentarii d-alea aiurea, ma spal stati liniștiți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna,esti sigur/a ca nu e doar perceptia ta asupra acestui miros una negativa? Poate de fapt asa e normal, si ai tu o sensibilitate?

| micata129273g3geuwjw explică (pentru dullcat):

M-am gandit si la asta. ca fiecare corp are mirosul lui, si mirosul lui intim specific. ma gandeam ca poate asa e mirosul meu natural.

| dullcat a răspuns (pentru micata129273g3geuwjw):

Daca ai o tendinta ca totul sa fie curat, ai asteptari mai mari la acest capitol etc, atunci cred e normal sa fie asa si din perspectiva propriului corp, sa nu suporti mirosul de transpiratie, sau cum spui tu, din zona intima. Dar totusi nu prea ai ce face, ar trebui sa accepti ce nu poti schimba.

Iar ca fapt divers gelurile de curatare sau orice cu parfum, inclusiv absorbante, etc, nu fac deloc bine pentru zona intima. E preferabil sa cauti ceva de curatat fara parfum, sau macar sa fie neutru.

Parfumul e de fapt un moft pentru nasul nostru, el nu contribuie cu nimic la eficienta unui produs. Si ar trebui sa cauti si produse cu ingrediente ok. Iti recomand aplicatia Inci Beauty pentru telefon.Scanezi codul de bare al produsului si iti da o nota mica sau mare, in functie de cate ingrediente din compozitie sunt ok pentru sanatate si cate nu. Iti arata si lista de ingrediente, iar cele toxice sunt trecute cu rosu si daca dai pe ele scrie de ce. De exemplu, multe ingrediente au consecinte negative, avand pe langa rolul pozitiv in compozitie, si efect de pertubator endocrin. Si mi se pare ca noi femeile suntem deja destul de chinuite la acest capitol, deoarece stam mereu intr-o balanta fina cu hormonii etc. E destul sa vina menstruatia, sa iei anticonceptionale sau sa apara probleme de sanatate, ca acea balanta e dezechilibrata imediat. Faptul ca si produsele de ingrijire si cosmetice contribuie la asta, mai ales cu noile trenduri de rutine zilnice pentru ten etc cu cel putin 5-10 produse, e destul de ingrijorator din perspectiva mea.