| Bianca777 a întrebat:

Am o problema destul de enervanta si dureroasa. Fac puroi in gat foarte des si de multe ori nici macar nu gasesc cauze. Acum am puroi si nu inteleg cum de nu trece,pentru ca iau antibiotic. Am avut o interventie la o masea de minte si doctorul mi-a prescris antibiotice si eram sigura ca imi va trece si puroiul. Am avut pe amigdalele din partea dreapta, iar acum mi s-a facut pe stanga. Deci nu stiu ce sa mai fac, este foarte dureros.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste ce am scris eu pe aici! http://bit.ly/2Iz5TmK
Amigdalele nu trebuie extirpate decat cand nu mai este alta solutie. Ele sunt un paznic al organismului.

| Simpatic a răspuns:

Pai ca sa descoperi cauza procedezi in felul urmator:
-mergi la o clinica particulara care stii ca este serioasa si buna si ceri un exudat faringian - iti freca de amigdale cu un felestiuc steril pe care il vor duce in laborator pestru teste, cu ceea ce apare pe acel felestiuc vom sti ce tip de microb este (streptococ, stafilococ etc) si solicitand audiobiograma vei sti la ce tip de antibiotic este acel microb sensibil. daca iau antibiotice dupa ureche il fac mai rezistent. este posibil dupa caz sa faci si injectabile si sa inchei cu moldamin, este mai safe si pentru organism.
- acest exudat se ia dimineata pe nemancate si nespalate pe dinti pentru ca pasta de dinti da peste cap flora microbiana la nivelul cavitavtii bucale.
- eu unul nu recomand scoaterea amigdalelor pentru ca stiu cazuri cand au facut sinuzita apoi si acele persoane racesc la fel de des poate chiar mai des.
Eu zic sa faci chestia asta sa tratezi exact microbul si poate scapi de el, daca nici dupa aceste investigatii abia apoi te poti gandi la o operatie.

| Bianca777 explică (pentru Simpatic):

Am facut exudat si a iesit ok

| Simpatic a răspuns (pentru Bianca777):

Atunci iti mai ramane sa le tratezi si sa cauti produse naturiste care sa te ajute sa iti imbunatatesti sistemul imunitar.
Desi eu as mai face 2-3 exudate la clinici diferite, sunt tare curios ce ar iesi in acest caz.

| Felys a răspuns:

Ai amigdalita cronica, trebuie scoase amigdalele, eu m-am chinuit vreo 5 ani asa si tot nu am scapat de bisturiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te urgent la spital ca e cam grav cazul tau.Cauta un medic bun, ca sunt medici din cauza carora au murit oameni sau le-a fost distrusa mai rau sanatatea.

| gogu220 a răspuns:

Pe o linguriţă cu zahăr pune câteva picături de albastru de metil, cam de două ori pe zi timp de trei zile. E posibil să treacă şi mai devreme.
Şi eu m-am confruntat cu această problemă şi nu am scăpat cu niciun antibiotic.

| GicaGigekGica a răspuns:

Pai du-te la doctor, el te poate ajuta cu siguranta!