| UbexFlo a întrebat:

Buna TPU.Am o problema destul de grava parerea mea si vreau raspunsuri ca atare.sad
Deci problema mea este ca sunt foarte nervoasa, foarte geloasa, foarte panicata si agitata mereu, tremur mereu si nu stiu ce sa ma mai fac.Problema e ca sunt si balbaita si unele lucruri mi se trag de la treaba asta.Adica nu ma pot descurca cu nimic, nu pot nici sa-mi spun numele macar fara sa ma balbai.Problema e cu gelozia pentru ca sunt mereu nervoasa, plec plangand la scoala si etc am inceput din nou sa leg de gagikmiu din orice, sunt foarte geloasa si nu mai suport sa aud ca iese sau altceva.Am mai avut probleme din astea dar reusim sa ma potolesc.asta nu a durat mult:vreo luna. Apoi am inceput iar.
Mentionez ca pentru treaba cu balbaitu si nervii si plansul am mers l psihologul scolii si de cand am avut prima si ultima vizita ma simt din ce in ce mai prost.Psihologul scoala imi e si profesoara de psihologie si la ora isi"bate ___ de mine"pe romaneste, se leaga mereu de mine, ma obliga sa vorbesc la ore.
Daca ea face asa, dapai restul profesorilor si colegilor care n-au ce face decat sa se uite urat?
Eu sunt foarte marcata de chestia asta si de la asta mi se trag multe si nu stiu ce sa mai fac.
Am 16 ani jumate.
Poate sa-mi zica cineva ce sa fac cu balbaiala asta, daca pot sa fac o cerere la scoala sa cer sa nu mai fiu ascultata pentru ca imi termin nervii de tot? Pot sa dau test in loc de ascultat sad
Stie cineva niste pastile pe care as putea sa le iau sa mai scap de plans si de nervi?
Oare balbaiala asta poate fi problema neurologica, sa fie ceva la creier sau altceva? Sunt balbaita de mica si nu s-a rezolvat pana acum cu toate eforturile facute.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

We meet again happy Se pare ca treci printr-o perioada mai grea si simti ca toate s-au adunat pe capul tau. E si normal pana la urma, e varsta... Parerea mea este sa te duci la alt psiholog din afara scolii iar pentru balbait cauta un logoped in oras. Intreaba medicul de familie sau cauta pe internet. Vorbeste cu parintii/bunicii/prietenii tai despre problemele tale dar nu te vaita prea mult pentru ca e destul de neplacut pentru cine asculta (in special pentru prietenul tau) si incearca sa te autocalmezi cand te enervezi. Nu te teme, toate problemele astea or sa treaca cu timpul dar trebuie sa fii tare sa treci peste ele si sa nu ai urmari. Toti am trecut sau vom trece prin perioada adolescentei. Capu' sus!

| UbexFlo explică (pentru BGDs):

Daca nu ma vait atunci cand simt nevoia nu fac decat sa ma inchid mai rau in mine si nu rezolv nimic.fac asta de o viata intreaga si merge totu prost.sad Ma rog...

| BGDs a răspuns (pentru UbexFlo):

Te cred, dar pune-te in locul unei persoane la care te vaiti tu mereu si o sa iti dai seama cum e. In general e bine sa te pui in locul altcuiva. Stai linistita, in viata o sa ai probleme mereu insa trebuie sa treci peste ele de fiecare data

19 răspunsuri:
| AstralConfessor a răspuns:

Draga mea, problemele tale ti se trag din copilarie, gelozia si posesivitatea le ai din nesiguranta. Cat despre balbaiala este posibil sa fie din cauze neurologice sau din aceste nestapaniri nervoase. exista un vindecator care face o pulbere din plante, care cica face minuni in cazul nervilor si stresului, au fost care au avut rezultat pozitiv din prima zi. daca vrei iti dau nr. de tel. sa te interesezi personal. astral_confessor@yahoo.com

| roxanarooxy a răspuns:

Problema ta este ca esti foarte agitata,balbaitul nu este o problema grava,psihologul e foarte bun si vrea sa îti de-a incredere in tine,gelozia poate e prea mare nu ai de ce sa fii geloasa,si trebuie sa ai mereu incredere in tine,repet balbaitul nu e nimic grav (trebuie sa faci mai multe exercitii de vorbit )PS:eu la scoala ma distrez, ma joc in fiecare pauza cu colegii, iar la ore sunt atenta.si trece foarte repede saptamana.INCEARACA ai sa reusesti. sper ca ti-am fost de folos. funda?

| Urzi23 a răspuns:

Ia uite tu sari la scandal dar cind scrii cu minuta ta "gagikmiu "asta ce inseamna? Eu zic sa incepi sa pui mina pe carte si sa citesti numai cocalarii ii aud cu gagicamiu.Stai asa nu mai arunca tu moartea in tigani ca eu citeam ca un amarit care din nastere nu avea mina dreapta a facut liceul cu stinga cu stinga se imbraca cu stinga se inchina si are o nevasta vrenica si nu a crapat fierea in el si nici nu facea ca tine si nici la psiholog nu ajungea.Vad ca tu gindesti ca primitivii si lasi o chestie sa te domine bilbiiala in loc sa tabari tu pe ea sa o rezolvi ca altii au reusit pe la logoped si alte cele tu vad ca esti mai ingrijorata de golan ca de tine.Bravo soro tu cind ai un buboi in fund unde il tratezi la psihiatru sau o tai la chirurg? pai asa si cu amarita aia de bilbiiala la logoped o tai ce ii tot dai acolo cu psihologul scolii care a facut o amarita de particulara si nu stie pe ce lume traieste.Tu nu ai scaun la cap si nu esti capabila sa te controlezi singura asta este meteahna ta.Tu nu esti pe picioarele tale si nici nu vrei sa te ridici ci te complaci ca o victima tu meriti batuta cu nuiaua sa fuga mintea de la fund la cap. Sfatul meu Le rezolvi pe rind soro 1)LOGOPED 2)Pui mina la carte nu mai gindi ca primitivii auzi frate gagicamiu 3) Nu mai face ca trenul ca nu esti sclava sa fi legata de gagicatu o sa te mariti cu altul stai linistita 4)Ia uite ajungi sa sari la gitul lumii ca te pune sa spui citeva cuvinte in clasa si care este problema le spui bilbiit si rasbilbiit si cui nu ii place sa te pupe-n,,,,, Ceeee primitivii vin si te imbraca? ei se chinuie cu tine? dar personalitatea ta nu urla in tine de durere ca tu esti f,,,, si nu stii sa stai pe picioarele tale ca motanul prins cu ghearele de covor. Oare tu esti f,,,, ca o closca si ii sterpelesc ouale de sub ea.Hai ca esti culmea soro zau. Pune mina la carte citeste literatura sa ai un limbaj dezv nu sa aterizezi pe aici cu gagicatu eu zic sa te faci fata de treaba Ciuciu psiholog nu ciuciu logoped, nu ciuciu la carte. ciuciu la tutun.Nu ciuciu sa vorbesti la lectii sar golanii si rid ciuciu sa plingi si sa ii bagi ciuciu in seama.

| BGDs a răspuns (pentru Urzi23):

Wow ce debit ai! Nu mai vorbi de altii ca nici tu nu prea te pricepi la gramatica, fara suparare ( si ceva imi spune ca ai mai multi ani decat fata asta ). Fereasca Dumnezeu sa vina cineva cu o problema la tine sa iti ceara un sfat ca il faci cu ou si cu otet

| Urzi23 a răspuns (pentru BGDs):

Fa la dreapta melcule rolling on the floor

| UbexFlo explică (pentru Urzi23):

Daca am"gagic" nu inseamna ca nu invat.atat timp cat il am din clasa a8a si am intrat la cel mai bun liceu din judet, nu cred ca are influenta negativa asupra mea.Adica nu numai ca nu cred, sunt sigura ca nu are influenta negativa asupra mea. Golan esti tu.Controleaza-ti vocabularul pentru ca problema mea in caz ca nu ai observat, este faptul ca ma panichez, m ma agit, innebunesc, nu mai am incredere nici in mine si chestii de astea.Psihologul scolii m-a chemat ca sa discute cu mine si sa vada care e problema pentru ca, la testele initale am avut de scris defecte si calitati si am umplut vreo 4 pagini de caiet studentesc cu niste chestii legate de balbaila care m-au marcat foarte mult.Din cauza asta am si chiulit de la scoala anul trecut j femeia ingrijorata, a vrut sa vada ce-i cu mkine doar ca ea are o prblema ca nu-si face treaba cum trebuie ca un psiholog trebuie sa fie calm nu sa urle la pacient.pe cand ea...deci ea e cu problema, nu eu ca cica sunt"incapatanata" ca nu fac eforturi.Poi ea vroia sa vada rezultate imediat a2a zi. daca chestia asta nu sa tratata in 16 ani, crezi ca se rezolva acum? Cata minte ai... Pune tu mana si invata sa scrii, mai pune punct cateodata.Intelegi?

| Urzi23 a răspuns (pentru UbexFlo):

Aha deci tu cu fundul ud si tot tu sari la om cu parul, dar am pus si lupa si nu vad cuvintul logoped.Deci tu vrei plingere de mila eu recomand sa te tii pe picioarele tale, tu sari cu gura mare.Tu cu " gagikmiu " eu care te indemn la carte trag beleaua.Bravo soro asa sa faci si in viata si apoi sa nu te miri de ce tragi si te inchizi in tine.Tu pui luminarea sub cazanul de rufe si te intrebi de ce orbecai, ba te mai asezi si cu fundul pe cazan si chiar daca simti miros de cirpa arsa nu te intrebi de unde vine.Tu sa faci de bine sa scoti la imprimanta ce am scris eu si sa nu mai sari cu gura mare ca nu rezolvi nimic.Problemele recomandate de mine au fost altele, dar tu citesti in diagonala si ce este bun tu consideri ca este rau. Poate erai obosita cind ai scris deci eu nu ma supar pe tine.
Ce tot arunci tu moartea-n tigani "psiholog trebuie sa fie calm nu sa urle la pacient.pe cand ea...deci ea e cu problema, nu eu ca cica sunt"incapatanata" ca nu fac eforturi" Deci tu ai vrea ca psihologa sa mearga la logoped si tu sa,,,,,, D/S?

| BGDs a răspuns (pentru Urzi23):

Wtf?

| Urzi23 a răspuns (pentru BGDs):

WTF World Taekwondo Federation?

| BGDs a răspuns (pentru Urzi23):

Da, exact laughing

| Urzi23 a răspuns (pentru BGDs):

Banuiesc ca este o referire la ce am scris.eu zic ca am avut o parere obiectiva, omul chiar si trintit pe jos trebuie sa dea din coate si genunchi si sa se ridice.Cum patim iarna cind cadem lati pe gheata, ce facem stam si inghetam sau o luam tiris ne mai asezam in fund ne mai frecam pe unde ne doare. Analizam ce este de facut si apoi o luam batrineste in 4 labe si o scoatem la liman.Asa si cu iepurasul de 16 ani sa o taie la logoped si daca avea vointa eu zic ca o rezolva. Parca prin istorie cu ceva mii de ani, un mare invatat a reusit sa se descotoroseasca de meteahna si atunci ciuciu psihologi si ciuciu logoped dar nu ciuciu pietricelele care le folosea si asa a reusit sa se desciuciu de meteahna.Aha dar la ea intervine gasca care ride si nu poate sa se concentreze la problemele ei ci la ce spune gasca si lumea buna a clasei.eu zic sa fim seriosi.

| Skiipper a răspuns:

Daca esti balbaita asta nu e ceva grau, unii oameni pur si simplu asa se nasc.Iar cu problema cu nervi ...trebuie sa fii mai relaxata sa nu fii mereu panicata si nervoasa fiindca atat oamenii cat si colegii si profesorii pur si simplu iti observa comportamentul din intamplare fiindca de foarte multe ori aceasta manifestare a nervilor e evidenta. trebuie sa inveti sa te relaxezi si razi si sa zambesti mai mult fiindca atunci cand tu te simti bine si cei din jur te vor placea, o sa vezi! si nu cred ca exista o asemenea scutire pentru ascultare ...doar in cel mai rau caz daca medicul iti confirma ca ai intr-adevar o problema si ai nevoie de un invatamant special altfel nu cred happy

| BoboMC a răspuns:

In primul rand balbaiala poate fi o disfunctie a sistemului nervos. Parerea mea este ca ar trebui sa vizistezi un neurolog, daca zici ca persista problema de cand erai mica. Daca neurologul zice ca nu este nimic... viziteaza un psihiatru(atentie! nu psihiolog). Poate cand erai mica ai trecut printr-o trauma sau nu stiu ceva de genul si poate sa iti afecteze vorbirea.
2. Daca prietenul tau te iubeste, te iubeste pentru ceea ce esti tu. Treaba cu gelozia, sa ti minte asta, ii arata si mai mult, cat de mult il iubesti.Am trecut si eu prin asta, si atentie, eu sunt baiat! tot la 16 ani.
Eu iti doresc tot binele din lume si astept raspuns daca ai reusit ceva.
BoboMC

| Stefy_8556 a răspuns:

Hmm...problema asta.o am si eu. Toti imi zic sa mai las nervii la o parte dar nimeni nu ma intelege. Despre gelozice ce sa mai zic? Cand aud ca prietenul meu iese afara cu baietii ma apuca totii draciiat wits' end. Imi vine sa mor. I-am interzis multe lucruri si ma asculta dar cred ca totul are un punct si pentru el.

Cand ma asculta la vreo materie ma balbai cu toate ca stiu lectia. Am mari emotii.

Uneorii colegii imi zic ca sunt socata. Prima oara ma enervam si mai tare cand imi ziceau asa.dar acum ma fac ca nu-mi mai pasa.

Eu zic sa incerci sa te calmezi, despre gelozie nu stiu ce sfat sa-ti dau ca mi-ar trebui si mie unulstraight face