| pitikaanonima a întrebat:

Am o problema destul de grava. Prima data, menstruatia mi-a venit in iulie anul acesta.Si de atunci a venit normal in august si septembrie. Dar in octombrie si noiembrie nu mi-a mai venit! Am 12 ani. Este normal sa nu fie reglat si sa intarzie atat de mult? Credeti-ma nu stiu ce sa fac... straight face Si nu va ganditi la prostii. Nu am avut contact sexual cu nimeni, nu sunt genul sa fac asa ceva de la varsta atat de frageda. :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

Este o dereglare hormonala. Asa se intampla in primii ani de menstruatie. Uneori nici dupa cativa ani buni nu se regleaza. Nici nu ai de ce sa te sperii. Cu siguranta iti va veni. Oricum, daca intarzie mai mult de 6 luni, ar fi bine sa te duci la medicul de familie pentru ca este posibil sa ai niste mici probleme din cauza unor chisturi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DA, este NORMAL să întârzie ( chiar mai mult ), aşa că NU ai de ce să te îngrijorezi.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

În general, sunt foarte FRECVENTE astfel de întârzieri, mai ales la primele menstruaţii şi la cei 12 anişori.

Ai RĂBDARE că va veni.

Toate cele bune.

| DNSK a răspuns:

Asa e acum la inceput! ai 12 ani, ce sa-i ceri! iti intarzaie mai multe luni, spune-i lu mami sa te duca la doctor! nu e niciun motiv de ingrijorare! sunt fete care nici la 18 ani nu le vine regulat! deci stai linistita si nu t panica! e normal!

| Vix999 a răspuns:

Da este normal. Iti trebuie cativa ani ca sa ti se regleze. Totusi te sfatuiesc sa vorbesti cu mama ta si sa mergeti la un consult ginecologic sa vada exact ce se intampla. 2 luni e totusi perioada maricica.