| David124 a întrebat:

Am o problema, eu am 49kg si am 17 ani și 1, 76 înălțime, as vrea să mă ingraș cum-va, eu m-am gândit să consum proteine dar eu am o problema.Doctorul mi-a zis ca eu am arderile rapide și că ard foarte multe calorii când fac mișcare. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emazio a răspuns:

Si eu aveam probleme de cu greutatea cand eram mai tânăr, dupa 20 de ani am început sa mai iau in greutate, la 18 ani aveam 65 kg la 1, 76, acum dupa atatia ani am ajuns la 70kg. Stiu sa suna putin dar eu am sperat ani de zile sa mai iau 6 kg in greutate.

Cand se oprește creșterea o sa te mai îngrași.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu vrei.
Cei grași mor repede.
O să te îngrași treptat cu vârsta, dar tu să nu te lași.

| Sn4k3 a răspuns:

Proteine, carbohidrati si grasimi. Daca faci sport, trebuie sa fii intr-un surplus caloric mai mare (2500 calorii+)

| RobertMoon a răspuns:

Tu nu ai nevoie de proteine ca sa te ingrasi. Majoritatea sunteti in eroare cand vine vorba de ingrasare sau punere de masa musculara, tu ai nevoie de multi carbohidrati, daca ai face sala ti-as recomanda un mass gainer care contine dublu carbohidrati fata de proteine, si btw nu trebuie sa astepti sa ti se inchiere cresterea ca sa te ingrasi neaparat cum a zis cineva mai jos, nu ai vazut adulti slabi sau ce? Chestia e ca la orice varsta poti face ceva in privinta corpului, iar cu cat incepi mai repede cu atat mai bine.

| Demidol a răspuns:

Te vei ingrasa dupa 20 de ani, de nu vei fi multumit. Stai linistit, nu-ti deregla organismul, ca dai in alte probleme.

| NYØ2002 a răspuns:

Ce noroc ai! Tu daca te duci la sala faci repede patratelele pe cat la grasi? Eu am 17 ani si 66-68 kg si 1, 67m si vreau sa le dau jos la 60.
Du-te la sala, alearga pe banda.

| Nătărău a răspuns:

Încearcă să slăbești, poate așa te-ngrași.