| Aviyser a întrebat:

Nu înțeleg dacă îmi trebuie calorii multe sau proteine pentru a creste in masă musculară. Consum proteine cam 1.5 per kg însă calorii am sub 2000. Vreau doar sa pun mușchi fara să mă îngras

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi la un nutriționist, sau mănâncă echilibrat când ți-e foame.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ce vrei tu e imposibil, masa musculara înseamnă țesut muscular + țesut adipos.
Pentru a creste, ai nevoie de surplus caloric.

| Sekim a răspuns:

Imi trebuie benzina sau ulei in masina ca sa mearga? Asa e intrebarea ta. Proteina repara tesutul muscular, 1g proteina = 4 kcal. Ca sa cresti in masa musculara trebuie sa ai un mic surplus caloric.

| MihaiSpeedster a răspuns:

În principiu ai nevoie de proteine. Dar nu face chestia asta după ureche sau ascultând la toți proștii de pe net. Mergi frumos la un nutriționist, ca să îți măsoare metabolismul de bază, să îți facă anumite măsurători, și pe baza informațiilor astea să îți facă un plan de nutriție și activitate fizică.

| JorgeBest a răspuns:

Ai nevoie si de kcal