Întrebare recomandată | miky008 a întrebat:

Buna tpu.Am o problema foarte foarte gravaa:O d cateva saptamani mi-au aparut niste cosuri urate rau pe fata sub piele mari si rosii am incercat cu tot felul de creme de la farmacie care cica sunt pentru cosuri cu argila cu otet cu tot felul de masti pentru cosuri da nimic in loc sa dispara imi apar din ce in ce mai multe sunt plina de cosuri sad Spuneti-mi va rog cu ce as putea sa imi dau sa imi treaca si mie va rog:X dau fundita:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca esti in perioada adolescentei, e ceva normal.Du-te la dermatolog, nu mai incerca toate produsele care de cele mai multe ori mai rau iti fac daca ai un ten sensibil.

| Gabielle a răspuns:

Din cate stiu eu tipul asta de acnee este cauzata de dereglari hormonale si pe astea e destul de greu sa le tratezi altfel decat cu medicamente prescrise de medic, de genul antibiotice, anticonceptionale si roaccutane care are efecte adverse neplacute. Pana mergi la medic ar trebui sa renunti la dulciuri, carne si prajeli, eventual sa bei niste ceaiuri sau tincturi...zmeurul este foarte bun. Succes!

| YoIustin a răspuns:

Te duci la un medic sa ti le suga cu o seringa. Io asa am facut. Am fost de 2 sau 3 ori si dupa nu mi s-a mai umflat la loc.

| FairPlay a răspuns:

Incearca sa iti schimbi sangele... sau daca esti in timpul in care trebuie sa iti vina "musafiri" o sa iti treaca dupa.

| miky008 explică (pentru FairPlay):

Nu sunt in timpu ala cand sunt in timpu ala imi apar foarte putine si nu sub piele mari si rosiii:O pluuss ca ma luupt cu elee d cateva sapt bunee nu stiu ce sa le mai fac

| andreea75 a răspuns:

Mie de fiecare data cand mai imi apare un cos, fac ceai de musetel si ma dau cu pliculetu caldut pe fata si imi disper cel tarziu a doua zi...acum depinde si de piele fiecaruia sau mai am o crema de la avon mica cu miere si aia functioneaza! fundita?

| miky008 explică (pentru andreea75):

Am incercat si asta cu museteluu da n-are niciun rezultatsad