| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am o problema... ieri la atletism am cazut cand alergam la 50 de metri. Alergam foarte tare pentru ca voiam sa imi depasesc scorul record. Cand am ajuns la linia de final si am trecut de ea, nu am putut incetini, m-am impiedicat de proprille picioare si am zburat 3 metri in fata, unde am cazut in amandoi genunchii si in mana stanga, incercand sa atenuez cazatura. Faza e ca dupa ce am cazut, primele 3 secunde am crezut ca sunt ok, dar dupa a inceput sa ma doara incheietura mainii foarte rau, o durere suportabila, dar totusi, daca ma durea putin mai tare devenea insuportabila, adica eram la limita. M-am julit si in amandoi genunchii foarte rau.
Mi-a dat doamna sa imi pun niste gheata la mana si dupa ce am ajuns acasa inca ma durea mana rau si ma usturau si genunchii, pentru ca aveam niste julituri urate rau.
Mi-am dat cu kanamicina la genunchi iar la mana am pus iar niste gheata dar nu m-a ajutat cu nimic.
Am dormit foarte prost, tot timpul stateam intr-o pozitie incomoda, nu puteam nici sa imi indoi genunchii pentru ca mi se intindea pielea si simteam ca mor de usturime si mana ma durea in continuare la unele miscari.
Acum m-am trezit si inca ma doare incheietura mainii cand o rotesc iar cand intind mana simt ca si cum durerea se duce undeva la cot, de asta ziceam ca poate fi un tendon, si nu un os. Pot strange pumnul si imi pot misca degetele, nu stiu ce poate fi.
Ce imi recomandati sa fac? Credeti ca ar trebui sa merg la doctor si sa-mi fac o radiografie sau sa stau acasa si sa fac altceva? Si la genunchi e bine cu ce m-am dat sau trebuie sa ma dau cu altceva ca sa imi treaca usturimea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să mergi la medicul de familie, el îți va zice dacă ai nevoie să faci vreo radiografie.

| RoCkKiD a răspuns:

La cum descri durerea cred ca e osoasa, cel mai probabil metacarpienele tale au incasat socul si e posibil sa ai vreo fisura la unul din ele. Degetele le poti msica pentru ca sunt antrenate de muschii din brat, pronatia si supinatia mainii implica niste presiune pe oasele inchieturii.

Pentru moment incearca sa tii mana intr-o pozitie comoda si sa iti faci o programare la ortopedie cat mai urgent. Chiar daca nu ai nimic este important sa faci un control.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo, am aproape 14 ani.

| danaieladaniela a răspuns:

Buna! logic ca ar trebui sa mergi la medic pentru binele tau! mai tarziu s-ar putea sa se agreveze si ai belit-o!
SANATATE!