| Aeternum a întrebat:

Buna TPU.am o problema: in urma cu cateva zile am avut un contact sexual.[neprotejat]. Acum am niste usturimi in zona vaginului sau mai pe scurt - candidoza vaginala. M-am informat despre aceasta boala dar nu stiu cum sa o tratez, in sensul ca nu prea dispun de bani iar la mama nu pot sa ma duc pentru ca daca ar afla mi-ar rupe capulsad. Daca as lasa-o asa, credeti ca sunt sanse sa se vindece singura? am inteles ca nu prea e de gluma si na. Ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alinaga a răspuns:

Iubita mea nu se vindeca si eu am si o sa ai mancarimi e foarte naspa candidoza vaginala nu se ia numai prin contact sexual asa ca mama ta nu ti ar rupe capul candidoza se ia si si de la haine sintetice dac ai pielea mai sensibila in acea zona se ia si de la antipiotice luate fara discernamatnt etc.
sau daca chiar nu vrei sa agle mama ta du te la farmacie si ia ti canesten gin nu este foarte scump cere i si tu prietenului tau ca pana la urma din cauza lui ai ajuns asa daca te iubeste iti vada sau daca nu cere i mamaei tale spune i ca e pentru o bluza sau pur si simplu pentru afara la un parc ori un biliard ceva astept raspunsul tau sa vad ce ai facut

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se vindeca singura, ba dimpotriva, se agraveaza pe zi ce trece. Si nici macar nu stii daca este candidoza de vreme ce nu te-a vazut un ginecolog. Poate fi Trichomonas, de exemplu, sau Chlamydia, boli care dau infertilitate daca nu sunt tratate prompt.
Daca esti destul de matura sa faci sex fara prezervativ si fara analize la zi, fara indoiala esti suficient de matura sa discuti asta cu mama ta si sa te duci urgent la ginecolog.

Abh
| Abh a răspuns:

Fa-ti curaj si spune-i mamei tale ce ai patit. Ai nevoie de consult ginecologic pentru tratament corect.

| yumeee a răspuns:

Nu prea ai cum sa te diagnostici tu singură cu candidoză vaginală. Nici măcar un ginecolog nu poate ştii sigur, în lipsa analizelor.
Nu înţeleg de ce ţi-ar rupe capul mama ta, candidoza vaginală e o afecţiune comună în rândul fetelor, dacă tu ai făcut-o, probabil că şi ea a avut-o la un moment dat. Nu ţine de actul sexual. Eu am avut când aveam 5 ani.

| anutza a răspuns:

Singura nu se va vindeca dar cu tratament scapi de ea
nu iti fa rau singura du-te la un ginecolog nici uneia nu ne place dar uneori trebuie

| 9gag a răspuns:

Se trateaza cu tablete vaginale sau creme/unguente contra mancarimii. Dar totusi ar fi bine sa mergi la un doctor sa iti prescrie medicatia corespunzatoare. Si nu astepta sa se vindece singura pentru ca bolile cu transmitere sexuala pot trece de la sine sau se pot agrava. Succes

| natashacrown a răspuns:

Pai, nu sunt boli care se vindeca fara ca tu sa nu faci nimic, si candidoza se poate agrava in timp, mai bine mergi cu un adult la ginecolog, sau poti merge la spital sa le zici de asta si sa iti dea trimitere ei la ginecolog asa mii s-a intamplat mie si nu a fost nevoie sa afle parintii sau altcineva ca am fost acolo, mergi sa le spui cum esti, sau mai ai o optiunde mergi la medicul de familie si ii ceri o trimitere la ginecolog dar aici este posibil sa trebuiasca sa mergi cu parintii thinking

| ღAnonimღ a răspuns:

Sa consulti un medic... sau.
Ai auzit de part-time job?
Poti imparti pliante si primesti in jur de 20 de milioane pe luna.
Da trebuie sa ai minim 15 ani,,,,...
sper ca te-am ajutat