| Simoonella a întrebat:

Buna happy
Am citit undeva ca himenul se afla in afar vaginului sau cv de genu in fine. Ce am inteles este ca himenul se poate rupe foarte usor : prin masturbare sau chiar din jocawinking Deci daca himenul se rupe din greseala sau dintr-un accident vor mai exista acele pete de sange la primul contact sexual?
Sau mai bine zis himenul se poate rupe doar la primul contact sexual?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, himenul se poate rupe şi din alte cauze - nu doar atunci când faci sex...

Dacă se rupe complet, atunci NU vei mai sângera la actul sexual.

Dacă se rupe parţial, atunci este posibil să sângerezi la actul sexual.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am vazut pe cineva care il agatase in piept ca pe martisor. Unde ai citit asta? In cartile de colorat de la gradinita?

| XxBlueRosexX a răspuns:

Deci himenul se poate rupe daca iti introduci degetul sau obiecte in vagin dar in cazul acesta o sa iti curga cateva picaturi de sange, la primul contact sexual sunt sanse mici sa mai fie pete se sange din moment ce este rupt, in cazul in care nu e rupt de tot si e doar pe jumate o sa curga foarte foarte putin...dar e bine sa nu inecri sub nici o forma cu obiecte sau cu degetulwinking

| Frank51 a răspuns:

Himenul se poate rupe oricand, ai zis-o si tu mai sus ^, si NU, nu vor exista peste de sange la primul contact sexual din moment ce himenul nu mai exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca himenul tau e in frunte. ai grija sa nu-l perii, ca se rupe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Himenul se afla la 4-5 cm de intrare in vagin iar ce este in afara vaginului sunt labiile, mari si mici. Depinde si cu ce te masturbezi si cat de adanc introduci obiectul respectiv

| Anonimusxxxxx a răspuns:

Depinde de fiecare organism, himenul poate fi mai sensibil sau mai tare... si petele de sange, da. Mai apar la primul contact sexual. Papa wave

| docil a răspuns:

Putem discuta pe privat?

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru Christynna):

rolling on the floor