| mmhhhrrrrr12 a întrebat:

Buna TPU.
Am o problema,majora as zice eu,am o problema cu greutatea si as vrea sa slabesc intr-un mod sanatos,echilibrat (fara pastile,pilule, tratamente si alte prostioare care nu ajuta la nimic).
Vreau sa imi dati o "reteta " sa zic asa si sa imi spuneti cum pot slabi repede fara sa pun inapoi si mult.
fundita!
Scuzati categoria:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

-renunta complet la zahar (inclusiv din produse - sucuri, bomboane, mustar, biscuiti, etc)
-renunta complet la ulei, unt, sunca, carne grasa (cu exceptia celei de peste gras)
-renunta complet la carbohidrati (grau, porumb, cartofi, mazare, fasole uscata)
-din restul mananci cat sa-ti astamperi foamea
-10nuci+10 masline/saptamana
-2l apa obtinuta prin osmoza inversa/zi (nu alta, celelalte fac rau)
-30-40 minute de activitate fizica moderata- jogging, inot usor, mers pe jos
-de 2-3 ori pe saptamana fa si forta - masa musculara crescuta va consuma mai multa energie
-nu manca lactate decat de 2 ori pe saptamana si incearca sa mananci de oaie si de capra, evita-le pe cele de lapte
-nu consuma deloc cafea
-nu fuma
-bea! Ma refer la alcool. Alcoolul, moderat, intermitent, se pare ca mentine lungimea telomerilor.(e de bine). Renunta complet la bautura "barbatilor" (berea) - contine substante anafrodisiace similare estrogenilor (care ingrasa si dau impotenta), orienteaza-te catre 250ml vin rosu, sau 50-75ml tarie (fara zahar). Incearca 2 saptamani sa consumi de 3-5 ori pe sapt si o perioada de 2 saptamani sa nu consumi nici un strop, pentru a evita dependenta.
-renunta complet la produse procesate; iti cumperi doar materii prime (fructe, legume, carne, oua)
-putinele produse procesate pe care nu o sa ai incotro decat sa le cumperi ai grija, desi sunt scumpe, sa fie de cea mai buna calitate: fara zahar, fara gluten, etc (ma refer la mustar, ketchup, etc)
-mentine regulile astea toata viata. Dupa 2-3 luni ti se va lua "valul" consumerist-autodistrugator de pe ochi, iti vei da seama ca esti mult mai bine psihic, faptul ca greutatea ta va fi normala va fi ultima bucurie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Seepty a răspuns:

Mananca cat mai multe fructe si legume, bea cate un pahar cu apa calda cat poti tu de fierbine si fa minim o ora de sport pe zi.

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Atata timp cat sunt minerale, grasimi sanatoase, vitamine, pastilele sunt vitale.

| Anda31 a răspuns:

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Vreau sa scap cat mai repede de cateva kg si am inceput sa tin un regim bunicel.In primul rand trebuie sa bei minim 2 l de apa/zi.Lasa dulciurile si fructele(o perioada deoarece si astea au un continut mare de zahar). Mananca carne de pui, peste sau curcan gatita la gratar sau fiarta, oua fierte, iaurturi cu 0-0, 1% grasime,branza de vaca de preferat din aceea mai slaba in calorii, legume, seminte (floarea soarelui, dovleac din acealea nesarate si neprajite pe care le gasesti la plafar, dar cu moderatie pe post de mici gustari atunci cand ti-a foame) si renunta la paine, la tot ce contine faina si la cartofi. Sper ca te-am ajutat big grin.Bafta multa!