| mirunik23 a întrebat:

Helaaw! as vrea sa slabesc cam 10-12 kg repede. Dar nu stiu cum. Am auzit de mancatul din doua in doua ore. Creteti ca merge? Ati incercat? Daca nu spuneti-mi cum altfel as putea slabi. Trebuie sa slabesc 10 -12 kg intr-un timp foarte scurt. Si as vrea sa slabesc 1 kg pe zi. (vreau sa imi scrieti si alimentele care trebuie sa le consum in fiecare zi) Sau dieta nicoletei luciu care trebuie sa mananci compot de mere si supa in fiecare zi. Ce ziceti? Scuzati categoria dar vreau raspuns urgent. Dau fundita. Pupici

20 răspunsuri:
| ramitzu a răspuns:

Sa nu renunti la carne, e cea mai mare prostie. Trebuie sa mananci proteine altfel o sa ai probleme cu organismul tau. Scoti dulciurile de tot in afara de ciococata neagra care ai voie un cub pe zi si este recomandata. Dieta duckan este o panarama, te ingrasi la loc si nu asta ar fi o problema ci faptul ca o sa ai dereglari hormonale foarte grave si nu cred ca asta vrei. Fa sport cel putin 2 ore pe zi. Daca vrei sa-ti mai dau detalii sa imi lasi un mesaj numai ca ideea e ca nu ai cum sa slabesti atat de mult in asa de putin timp, este imposibil sa slabesti asa sanatos. Eu am facut prostia pe care vrei sa o faci tu si am stat internata in spital 1 luna cu diferite afectiuni printre care si ulcerul pe care il am de la varsta de 13 ani din cauza aceleiasi diete. Daca vrei sa iti distrugi organismul slabeste tu asa si o sa ajungi la spital dar orice ai face nu ai cum sa dai 12 kg intr-o luna. Este imposibil. Sper sa nu imi repeti greseala. Daca vrei sa te apuci de slabit sanatos si de durata contacteaza-ma daca nu succes si sper sa fii bine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai indicat ce vârstă/înălţime/greutate ai, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti...

NU vei reuşi să slăbeşti 1 kg/zi!
Poate 5 kg într-o lună, dacă ai noroc ( depinde cum "reacţionează" organismul )...

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Daca vrei sa scapi de kilograme,tot ce trebuie sa faci este sa te alimentezi corect, sa incerci sa renunti la mancarurile nesanatoase, precum cea de fast-food, bauturi acidulate, prajeli, grasimi de tot felul, lactate grase si cel mai important este miscarea.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un kg pe zi e si visul meu cam atat vreau sa slabesc si eu sau macar 7 kg big grin
nemancatul te ajuta mai repedere desii pierzi foaarte mult din energie si cum e si vara poti avea si ameteli..cand tie foame sau stai.
-dimneata manaanci ft mult mult de tot si orice, dimneata grasimile nu s epun pe tine asa c apoti manca cat doresti cam pe la 8
-cand simti ca ametesti si vrei sa rontai macar ceva bea apa inante cu cateva min 10-20 bei destul de multa apa astfel apa reduce pofta d emancare site si baloneaza
-oricum in timpul zilei trebuie sa bei minim 2 litri dar tu incearca sa bei mai mult, apa nu numai k ajuta la slabit cat si pentru ten, par si multe altele si elimini si toxinele din corp
-cel mai bine e sa-ti prepari o alata din fructe sau legume sau iaurturi activia ca sunt si pentru slabit cica da in fine iaurturile sunt ok
- ai putea sa te apuci si de ceva sport in casa sau daca nu chiar sa inoti, inotul iti modeleaza corpu
Asa ca e vara have fun! eu acum fac foamea...si beau apa ca sa nu imi fie prea pofta...dar si dupa ce slabesti ai grija sa nu te apuci sa manci tot ce-ti iese in cale ca le pui la loc mai repede decat ai crede si poate chiar mai mult :*

| irrumator30 a răspuns:

In primul rand, cati ani ai? daca a peste 18, iti recomand cea mai buna cura de slabit, sexul. E dovedit stiintific ca un orgasm te solicita cat o ora de alergat in continuu sau o ora de sport. Deci, da-i bataie, ce mai astepti?

Daca nu, las-o balta, curele de slabire nnu sunt sanatoase, mai tare te imbolnavesc.

Incearca sa vizitez un nutritionist care sa iti spuna dieta care s-o urmezi.

Mult noroc!

| Tzukushi a răspuns:

Citeste despre cura mea de slabit

http://www.sfaturilemariei.com/......oi-folosi/

| RandomGirl a răspuns:

Asculta! Poate ca nu iti va convine ce voi spune, dar este pentru binele tau! DIETELE NU SUNT SOLUTIA, ori iti schimbi stilul de viata ori te imbolnavesti.
Am slabit in 3 luni 10kg intr-un mod sanatos si o sa iti spun cum in continuare.
In primul rand vreau sa iti spun ca am fost adepta dietelor un timp indelungat, am incercat tot ce am gasit chiar si cea a Nicoletei Luciu(pana mi-a venit rau de la mere si de la varza), iar dupa luni de cure am inceput sa am probleme de sanatate, anemii, o problema minora dar a fost de ajuns sa imi dea un semnal de alarma, deci te rog, din suflet, nu incerca dietele! Ele functioneaza dar doar pentru timpul acela, cat te tii de ele, dupa ce revii la normal, chiar daca mananci putin, poti recupera kg pierdute si chiar dublu(am patit asta!).
Am slabit in mod sanatos cele 10 kg, acum s-au facut 13kg si asta in perioada BAC-ului, dar am trecut cu bine de el; mi-am schimbat stilul de viata adica manacand sanatos, ai voie sa mananci tot ce este natural si cat mai putin preparat(fiert sau la gratar), ai o mare varietate de legume si de fructe care poti sa le combini asa cum iti doresti tu. Stiu ca suna a cliseu, dar oamenii care spun ca " am incercat orice ca sa slabesc" nu au incercat asta, sa manance sanatos si sa faca miscare. Legat de miscare am facut zumba timp de o ora 6 zile pe saptamana, dar poti sa faci orice sa mergi o ora pe zi, sa alergi, sa inoti, sa faci curatenie, efectiv orice, doar sa faci miscare!
Pentru cultura ta generala 60% inseamna dieta, 20% miscarea si 20% genele.
Inca un lucru important este apa, bea cat mai multa apa in fiecare zi, un pahar inainte de masa, unul dupa masa si unul cand iti este foame, daca mai adaugi si lamaie o sa te ajute cu celulita.
Intr-adevar, ca sa iti mentii un metabolism ridicat ar trebui sa manaci din 2 in 2 ore sau din 3 in 3 ore, cand iti e foame mananca!( dar masoara-ti foame, adica daca iti e doar pofta gandeste-te de 2 ori inainte se mananci ceva pentru ca creierul iti trimite semnale ca esti satula dupa 15-20 de minute, a si mananca cat de incet poti savurandu-ti mancarea)
Poti sa nu ma asculti sa incerci singura, dar eu te-am avertizat; scopul tau ar trebui ca sa tu sa fii sanatoasa si dupa acea sa arati bine.
Ai nevoie de 3 luni ca corpul tau sa se "Reseteze", eu acum nu mai simt nevoia sa mananc nesanatos pentru ca m-am obisnuit cu acest stil de viata.
Iti doresc multa bafta si nu uita, perseverenta este cheia si moderatia! Poti sa mananci sanatos 6 zile pe saptamana si sa ai o zi de "rasfat" in care sa mananci ce doresti tu, dar in cantitati rezonabile.
Alimentele pe care le mananci nu trebuie sa fie inamicul tau, tu trebuie sa le iubesti si sa te gandesti ca ele te ajuta sa iti atingi scopul.
Iubeste-ti corpul asa cum e, totul incepe din creier, daca crezi ca vei slabi asa va fi, daca iti vezi doar partile rele acest lucru se va vedea si daca tu iti spui "nu pot" asa va fi! Ai grija cum gandesti, te poti otravi singura.
Iti doresc numai bine!

| BlakeLively a răspuns:

Bun,deci am mai spus metoda "mea" de slabit.
Dimineata, micul dejun se serveste la 9:30-10,asta dupa 30 de minute sau o ora de sport. La micul dejun mananci doar salate,indiferent daca te saturi. (rosii,castraveti,ardei, morcovi, broccoli, ceapa, ridichi etc.) La pranz (13:00-13:30) nu ai voie sa mananci decat supe sau ciorbe cu legume. IN caz ca te saturi intr-o luna de atatea supe si ciorbe, iti recomand mancarea de ciuperci sau de mazare. Si cea de cartofi este convenabila, insa nu ai voie carne.(Fara pic de carne!)
La 18:00-18:30 se serveste cina,asta dupa o ora sau doua de sport, sau plimbare cu bicicleta/role/pe jos. Seara mananci ceva foarte usor(fara multe calorii), ca rosii cu branza sau cel mai bun :peste cu legume.
Nu ai voie ciocolata sua sucuri acidulate pe durata curii de slabire. Bei doar sucuri facute in casa, apa plata si ceaiuri (ceai verde sau negru). De "dulce" mananci doar fructe, de preferat grapfruit. Succes!

| Ajutatorool a răspuns:

10-12 kile repede? iti tai un picior sau o mana. Pierzi kilogramele instant.

| LXandro a răspuns:

Eu nu ti-as recomanda "sa faci foame", te poti imbolnavi. Solutia este alimentatia echilibrata, evitarea sedentarismului si eventual niste suplimente alimentare naturale (ceaiuri de ex.) care sa accelereze metabolismul.
http://herbaway.ro/produs/fital-plus/

| dnk10 a răspuns:

Eu iti recomand sa renunti la paine, dulciuri, mezeluri, carbohidrati, etc - cel putin pentru o perioada. Totodata ar fi benefic daca ai fi atenta si ai calcula numarul de calorii pe care il consumi zilnic. De exemplu, ai putea sa utilizezi un calculator caloric (http://www.csid.ro/calory-calculator/).
Nu e sanatos sa faci foame, dar fara sacrificiu nu prea se poate. In acelasi timp, orice tip de efort fizic ajuta.

| MariaLOL a răspuns:

Nu poti sa slabesti un 1 kg pe zi indiferent ce faci. Daca iti doresti neaparat sa slabesti repede este o idee sa faci foame, in cazul in care esti in stare sau mananca fructe si legume, lactate fara multa grasimi si incearca fara carne! Nu cred ca trebuie sa mai spun ca sportul zilnic este obligatoriu..Succes!

| mirunik23 explică (pentru MariaLOL):

Sa fac foame? adica sa nu mananc nimic intr-o zi. A pai nu imi e greu.

| Creattzaa a răspuns:

Dieta dukan

| mirunik23 explică (pentru Creattzaa):

Hei, multumesc pentru raspuns. Dar nu mi-ai dat niciun detaliu, cate kg slabesc si in cat timp? Iar alimentiatia in fiecare zii?!

| Creattzaa a răspuns (pentru mirunik23):

Http://dietadukan.ro/
o ti pe etape.....citesti acolo si iti faci stilul de viata in functie de cat vrei sa slabesti
merita;)

| mirunik23 explică:

Am mai gasit persoane care au cerut aici ajutor in legatura cu slabitul si ca si la mine am gasit comentarii rautacioase gen„tai-ti un picior", „la varsta ta nu e indicata dieta" bine inteleg ca nu e indicata, dar macar nu mai scriai nimic sau ziceai sa reduc din mancare., sunteti rautaciosi unii dintre voi!

| AdelaSchiman a răspuns:

Buna. Sunt perfect de acor cu Randomn Girl ca trebuie sa iti schimbi stilul de viata si sa iti cruti sanatatea! 1 kg pe zi este moarte curata si te rog sa ma crezi ca stiu ce vorbesc. Daca ai probleme in a te abtine de la a mancare sau dulciuri, as putea sa te ajut cu niste produse 100% naturate compuse doar din alimente dezhidratate si un continut calorii extrem de redus. Cu acestea ai putea inlocui unele mese, aducandu-ti in dieta totusi nutrientii de care ai nevoie. Daca te intereseaza scrie-mi pe adela.schiman@yahoo.com si vorbim. Ai grija de sanatatea ta. Slabeste sanatos!

| AdelaSchiman a răspuns:

De acord*