| violeta88 a întrebat:

am o problema mare. Poate ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. Am 12ani si aproape 80kg am 78.30. Sunt mai voinica de fire ar trebui sa ajung pe la 60. Dar problema este ca aproape mereu mi-e foame nu ma pot abtine sa nu mananc seara. Ma roade stomacul de foame si de pofta de zici ca n-am mancat 3 zile.Si mi-e tare pofta. Apoi eu am caprite si in fiecare zi fac miscare. Mananc mai mult branza de capra si lapte batut si lapte. Si nu pot sa cumpar si sa mananc numai legume si fructe ca nu prea am bani dar NU stiu ce am pana nu imi umflu burta nu se poate. Am incercat sa ma abtin dar e greu, ce sa fac ajutati-ma maine poimaine am 100kg si zic aia de la scoala ca -s elefant. AJUTORRRR!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kerre a răspuns:

Corpul e menit sa se adapteze, asa am supravetuit noi a decursul a milioane de ani. Daca ti-ai invatat corpul sa mananci la ore tarzii si mult pai asa vei manca pana nu te dezveti de asta! Trebuie sa opui rezistenta, stiu e foarte greu dar trebuie daca nu vrei sa arati ca un elefant toata viata.

2 răspunsuri:
| Itanul a răspuns:

La 12 ani deja ai foarte mult. T-ai obisnuit sa mananci mult, de aia ti-e foame. Ar trebui sa reduci portiile treptat. Dar cel mai bine ar fi sa te vada un medic endocrinolog.

| Diabolic97 a răspuns:

Asa cum ti.ai obisnuit stomacul sa mananci la ore tarzii. asa il pot dezobisnuii. incearca sa mananci putin si de multe ori. astfel incat sa nu te saturi niciodata... alergatul ar mai fi bun pe langa toate astea.