| LastNight1324235436 a întrebat:

De 2 saptamani ma ingras intr-una,dar decat la abdomen. Nu mananc foarte mult,dar totusi as dori sa mai reduc din mancare. Cum sa ma abtin de la mancat? Nu mananc de foame, mananc de pofta si cateodata nu ma pot abtine. Ideea e ca am dezvoltat o adevarata obsesie din treaba asta cu slabitul si cateodata ma trezesc noaptea din somn si incep sa plang ca ma simt prea grasa si nu mai suport x_X deci trebuie sa fac ceva ca sa slabesc. (Alerg de 3 ori pe saptamana aproximativ, fac exercitii aproape in fiecare zi )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Poti manca tarate de ovaz cu iaurt 0 % grasime, cica taratele in contact cu apa se umfla si asa stomacul o sa iti fie plin. Si incearca sa nu manci dulciuri si carne, doar salate si supe. Si fa sport e foarte important, macar 20 de abdomene odata la o saptamana.

| Danutul22 a răspuns:

In intrebare ti-ai zis si problema, mananci de pofta big grin eu sunt baiat si na.tin la silueta mea, si ca orice om..am avut si eu o problema de aia..eu am un raspuns de simplu si care m-a ajutat big grin Cand simti ca vrei sa mananci de pofta, incearca un suculet de ala Teddy./..sigur ai baut in copilarie...DOAR UNUL, a avut efect pentru mine big grin si crede-ma, ce ai tu este o obseseie de inceputbig grin toata lumea sufera de asa ceva..in curand, iti vei da seama ca este inutile. Take care:*

| alexalexa2000 a răspuns:

Uite.Deci,și eu am aceeași problemă ca a ta, doar că acum am început să mă abțin. Dacă simt nevoia să mănânc, mănânc fructe sau iaurt.În rest mănânc salate și supe/ciorbe. Sportul trebuie combinat și cu o dietă, deci asta îți recomand. Gândește-te pur și simplu că ești prea grasă și trebuie să faci ceva în privința asta. Dacă ai o oglindă și te holbezi la ea, o să vezi că o să ți se taie pofta de mâncare.La mine așa se întâmplă laughing.

| lorena15 a răspuns:

Maqnanca ceva consistent si fa astea in fiecare zi https://www.youtube.com/watch?v=2vmsF2njAfA

| aanny a răspuns:

Esti prea stresata.sincer nici eu nu stiu cum ai putea sa-ti tai ofta de mancare dar stiu cateva pointuri ca sa o combati:
1. atunci cand ti-e pofta de ceva sari repede pe sticla cu apa sau pe paharul cu apa si bea apa pana te simti plina sau pana simti un mic disconfort.Apa e bine sa fie consumata in cantitati cat mai mari (2 l pe zi) si nu patesti nimic daca simti un discomfort.asta inseamna ca ti-e plin stomacul de apa si asa ti se poate taia pofta de "acel ceva" pentru o perioada, pana iti gasesti altceva de facut.
2. spala-te pe dinti in momentul cand ti-e pofta de ceva.se spune ca, creierul(scuze de cacofonie) recepteaza aceasta "miscare" care o faci deobiecei(ar trebui) dupa ce iei masa si iti taie pofta.
3.invata sa-ti placa fructele si legumele.cand ti-e pofta de ceva dulce mananca un fructe, numai nu exagera si combina-le.nu manca numai prune o zi intreaga si urmatoarea numai mere(incearca sa eviti bananele si strugurii, deoarece au un continut ridicat de zaharide)
4. incearca exercitiile fizice "Tiphany Rothe Workout".le gasesti usor pe youtube si sunt grupate in cate 10-11 minute o serie de exercitii intr-un videoclip. Exerseaza cat mai multe si gaseste-ti doua sau trei videoclipuri pe care sa le repeti de 3-4 ori pe zi(asa vei si slabi si iti vei si tonifia abdomenul)
5. sper ca te-am ajutat cu ceva happy