| AnnDaTv a întrebat:

Am o problema. Mi/am suflat nasul si ma doare urechea stanga de 2o-3o de minute. De ce ma doare si ce trebuie sa fac ca saimi treaca. Si cand imi trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Nu o simti cumva si infundata? Trebuie sa tii gura inchisa, te tii de nas si sufli, faci asta de mai multe ori pana cand timpanul isi revine in pozitia normala si nu mai simti durerea si infundarea. Daca nu scapi de durere asa atunci du-te la un medic ORl ca s-ar putea sa fie o otita. Sanatate!

| Trinitygen a răspuns:

Mesteca o guma, sau prefa-te ca mesteci ceva.

| mariaaaaa a răspuns:

Ti s-a dus infectia la urechia. du-te la doctor

| Vitalie a răspuns:

Tu ţi-ai făcut ceea ce se numeşte manevră Valsalva. Se produc modificări ale tensiunii şi ale ritmului cardiac. E un răspuns normal, dar poţi leşina (şi te poţi lovi în cădere).

Cauza şi soluţia: Întotdeauna suflă nările pe rând!

| MissAvocado a răspuns:

Acest lucru s-a intamplat deoarece ti-ai suflat ambele nari deodata. din aceasta cauza ti s-a modificat tensiunea si dar si presiunea arteriala. acest lucru nu este ceva rar, se intampla tuturor dar de acum incolo, spre binele tau, mai bine ti-ai sufla narile pe rand. probabil tensiunea ti-a ajuns la urechi si ti s-a infundat (ca si cand ai fi la inaltime), in mod normal aceasta se desfunda chiar dupa cateva secunde dupa ce sufli dar probabil tu ai facut-o cu mai multa putere... nu iti face momentan griji, o sa treaca, dar daca nu se intampla pana diseara du-te la urgenta sau la ORL happy
mult noroc! sper sa fie totul OK happy