| mapispeviata7 a întrebat:

Buna! Cu inceputul toamnei instant a venit si raceala, din intai septembrie m-am racit, oare sunt eu mult prea sensibila sau si voua vi s-a intamplat fix asa de la inceputul toamnei? Adica corpul simte anotimpurile sau cum ca nu inteleg????.A si ce ati recomanda sa treaca raceala mai repede? Stranut din 5 in 5 minute si uneori ma inteapa in piept de la stranut, ma doare capul in spate la ceafa, si ma ustura nasul la cat l am suflat+ ca ma doare gatul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi sa nu fie COVID, ca-i o noua tulpina si-i foarte contagioasa.
Sanatate multa!

| relian a răspuns:

Nu e inca toamna, aia vine mai tirziu pe la sf lunii, asta astronomic virbind, adica corect, caledaristic poate sa vina si la primavara laughing dar echinoctiul de toamna, banui ca ai fost pe la acoala, ala e prin 22-23 septembrie, cred, spre ca nu gresesc si eu laughing atunci o sa fie zi si noapte in egala masura, ca durata ma refer laughing sa nu se inteleaga altceva.

Organismele simt, dar omul mai putin, putem sa facem vara mereu, stam in casaq la caldura mare, ori mergem in cealalta juma de glob, in sud, caz in care organismul va sta tot in vara laughing uite asa putem sa stam ani dea rindul numa in vara, chiar in zona temperata laughing
De racit poti raci si vara, nu-i nimic batut in cuie. Poate ca tu ai ceva alergie, asa ca e bun sa faci ceva observatii, sau sa mergi la ceva clinica de asta cu alergii si alte alea.

Daca mergi la doctorul vraci, scuze de familie, o sa spuna ca nu ai nimic, doar o simpla raceala care o sa treaca laughing pe ala il intereseaza sa ii platesti vizita, iti sune la revedere si ai terminat povestea.

Noi nu mai simtitm mare lucru in ce privesc astfel de chestii, s-a simtit cand ar veni o furtuna, cand ar veni un val de frig etc., asa cum, simt animalele.
Noi avem casa, de vine ceva intram inautru, ochi avem sa vedem.

| Furnicuta000 a răspuns:

Schimbarile bruste de temperatura scad imunitatea si se lipeste mai repede gripa sau raceala de tine. Cu siguranta nu esti singura

| natur a răspuns:

Raceala, gripa, COVID sunt boli cauzate de virusuri. Vezi aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/antivirale-naturale-din-plante