| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Am o problema si as vrea sa imi raspunda cei care au avut stari ca acestea.
Acum 3 saptamani mi-a fost rau, greturi, palpitatii, stari de agitatie, nu puteam dormi bine noaptea. Dupa un control la doctor de interne, mi s-a zis ca am colecistita cronica. Mi-a dat tratament cu bileclar si kardiolin (pentru palpitatii). Am tinut si regim si tin si acum. Am facut si analize si au iesit bune. Acuma ma simt mai bine, doar ca mai am stari de agitatie, simt ca parca am niste fluturi in stomac, de obicei starea asta o avea doar atunci cand aveam mari emotii sau ma speriam de ceva. Dar acum o am mai mereu si nu stiu ce sa mai iau. Am luat si niste pastile de stres vreo 2 zile, ma gandeam ca poate o fi din cauza asta. Acuma iau seara niste pastile de somn ca sa pot dormi bine, doar ca ma deranjeaza starile alea pe care le simt in stomac. Nu am greturi, nu ma doare, am pofta de mancare. Nu stiu ce sa mai iau.Deobicei starea asta se mai ameliora cand luam un pliculet de magneziu.
Dati-mi sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| UnGalago a răspuns:

Bună, După cum ai spus chiar tu, este probabil ca simptomele să se declanșeze odată cu apariția unor emoții/senzații mai puternice. Dacă ai fost foarte stresată în ultima perioadă, este oarecum normal ca organismul tău să reacționeze așa. Cu siguranță simptomele nu vor mai fi atât de deranjante cu timpul și vor trece.
Până una alta, ai grijă ce mănânci, fă mai mult sport și învață să te relaxezi și să îți controlezi stările de anxietate. De exemplu: consumă mâncăruri ușoare, fă-ți un program zilnic de exerciții fizice, citește un roman drăguț, joacă jocul preferat, vorbește mai mult cu prietenii etc. Dacă problemele de natură emoțională sunt mai profunde, cel mai bine ar fi să consulți un psihoterapeut.
Baftă!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa iei o carte in mana si sa citesti, asta iti va alunga toate gandurile care te nelinistesc si iti calmeaza nervi si agitatia, asigurandu-ti un somn bun.