| anonim_4396 a întrebat:

Am o urina acida daca stiti ceva despre acest subiect imi puteti raspunde la intrebare sau sa imi lasati un link cu mai multe informatii.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In mod obisnuit, urina are un ph acid!---rinichiul elimina, prin urina, excesul de acizi din organism (exces datorat alimentatiei bogate in carne sau consumului de medicamente acide).Ph-ul normal al urinii se situeaza undeva intre 5 si 7, 8--- vorbim de urina prea acida atunci cand ph-ul acesteia este mai mic de 4, 5---aceasta presupune neaparat o vizita la medic.
Vezi aici analiza caracteristicilor fizico-chimice a urinii: http://www.sfatulmedicului.ro/......aliza_1280
http://www.i-medic.ro/analize/ph-urina